Włączasz światło na krócej niż 6 minut? Świetlówka się nie opłaci

2014-10-28 14:00:05

Mimo że nowoczesne świetlówki wypierają tradycyjne żarówki, to nie zawsze zastosowanie ich jest dobrym rozwiązaniem. W jakich sytuacjach warto postawić na takie źródło światła jak świetlówka?

Sposobów na właściwe oświetlenie domu jest bardzo dużo. Na rynku znajdziemy różne rodzaje żarówek i lamp – w tym świetlówki. Ich producenci zachwalają je twierdząc, że nie tylko są bardzo atrakcyjne cenowo, efektywne, to jeszcze są energooszczędne. Jak w praktyce przedstawia się ta sytuacja i czy zawsze nowe znaczy lepsze?

Coraz częściej słyszymy o tym, że świetlówka to dobry pomysł na oświetlenie mieszkania. To w dużym stopniu prawda. Tego typu źródło światła zapewnia niskie zużycie energii. Według wyliczeń takie lampy pobierają około pięć razy mniej energii niż tradycyjne żarówki. Z tego choćby względu kupno świetlówek jest dobrym pomysłem.

Dodatkowy atut świetlówek to fakt, że cechuje je długi okres żywotności. Estymuje się, że świetlówki kompaktowe żyją do 10 razy dłużej niż żarówki tradycyjne. Trzeba w tym miejscu jednak pamiętać, że świetlówka nie jest rozwiązaniem idealnym, które pomoże nam poradzić sobie ze wszystkimi trudnościami energetycznymi. Problem ze świetlówkami polega na tym, że najlepiej sprawdzają się one wtedy, kiedy świecą przez długi okres czasu. Jeśli oświetlamy nasz pokój do pracy np. przez 3 godziny to świetlówka jest zdecydowanie bardziej wydajna niż żarówka tradycyjna. W sytuacjach, gdy włączamy światło na okres krótszy niż sześć minut, świetlówka przestaje być opłacalna. Co więcej, takie krótkie zapalanie jej bardzo źle wpływa na jej ogólną trwałość. Jaki wniosek z tych faktów? W pomieszczeniach, w których z oświetlenia korzystamy tylko przez krótki i ograniczony czas, nie warto stawiać na świetlówki i zdecydowanie lepiej zamontować tam żarówki tradycyjne.

Przykład świetlówek dobrze ilustruje problem oszczędzania energii elektrycznej i rozsądnego zarządzania oświetleniem w mieszkaniu lub domu. Nie ma co liczyć na rozwiązania uniwersalne. Prawda jest taka, że w niektórych sytuacjach wciąż dużo lepszą opcją są żarówki tradycyjne. To oczywiście nie oznacza, że świetlówek nie warto kupować. W miejscach gdzie światła potrzebujemy non stop, jest to rozwiązanie najlepsze, ponieważ zapewni nam dużą oszczędność energii elektrycznej. Taka inwestycja na pewno się szybko zwróci.

Magdalena Wójtowicz