Jak szybko wyjść z długów kredytowych?

2014-08-22 11:33:19

Czy możliwe jest szybkie wyjście z długów kredytowych? Jeśli tak, to w jaki sposób tego dokonać?

Wychodzenie z długów kredytowych nie należy do najłatwiejszych zadań. Jeśli jednak będziemy postępować konsekwentnie i mieć trwałe postanowienie osiągnięcia sukcesu, to na pewno się nam to uda. Aby osiągnąć upragniony sukces, czyli brak zadłużenia, warto stosować się do pewnych rad, które na pewno nam to ułatwią.

W pierwszej kolejności warto jest poinformować o naszych kłopotach bank. Jeśli np. czujemy, że nie damy rady spłacić naszego kredytu na czas, to zawsze możemy wynegocjować jakąś zmianę warunków umowy bankowej. Zmiany mogą mieć postać np. postać wakacji kredytowych, wydłużenia okresu spłaty lub odroczenia terminu płatności rat. Innym rozwiązaniem jest zamiana kredytu na zobowiązanie w innym banku. Stary kredyt możemy spłacić nowym, bardziej atrakcyjnym i dzięki temu będziemy płacili mniej.

Sprawdź też: Szukasz pożyczki bez zaświadczeń? Wybierz społecznościową

Jeśli mamy kilku wierzycieli, to dobrze jest zwrócić się do nich razem. Może uda nam się skonsolidować nasze długi i dzięki temu nie będziemy musieli spłacać osobno kilku kredytów tylko jeden przez dłuższy okres czasu.

Generalnie w wychodzeniu z długów kredytowych konieczne jest stawianie sprawy jasno wobec naszych wierzycieli. Nie ma co udawać, że sami poradzimy sobie ze spłatą zadłużenia. Jeżeli przeczuwamy problemy, to lepiej o nich poinformować bank od razu. Banki to nie krwiopijcy, którym zależy na naszym bankructwie lub na tym, żeby wszcząć postępowanie egzekucyjne. Im również bardzo zależy na tym, aby odzyskać pożyczone pieniądze - wraz z należnymi odsetkami. Dlatego też skore są do ustępstw i podpisania restrukturyzacji z klientem.

W przypadku kłopotów finansowych bardzo ważne jest także spłacanie chociaż części zalegających rat. Nie wolno nam całkowicie zaniechać ich spłaty. Jeżeli nie mamy wystarczająco środków na całą ratę, to i tak warto zapłacić choćby jej połowę.

Sprawdź też: Dokąd po pożyczki bez dochodu?

Na koniec trzeba wspomnieć o praktyce, której nie wolno stosować. Mamy tu na myśli spłacanie długów innymi długami. Jest to najlepszy sposób, aby wpaść w pętle zadłużenia, z której naprawdę bardzo ciężko się wydostać. Jest to ostatnia deska ratunku i lepiej z niej nie korzystać. Jeśli już potrzebujemy natychmiast określonej gotówki, to dużo efektywniejsze jest zwrócenie się o pomoc do rodziny. Reasumując, szybkie wyjście z długów kredytowych jest możliwe, aby ten cel osiągnąć, konieczne jest jednak szczerze i rozsądne podejście do problemu.

Ilona Maciejuk