Jak parabanki przyciągają klientów, czyli o pożyczkach za 0 zł

2014-08-29 15:56:59

Firmy pozabankowe stale ze sobą konkurują, dlatego ich oferty znacznie się między sobą różnią kosztami, maksymalną wysokością pożyczki oraz okresem spłaty. Gdzie możemy liczyć na najkorzystniejsze oferty, czyli te z zerowymi kosztami?

Starający się o kredyty bankowe powinni wiedzieć, że oferty reklamowe przeważnie niewiele mają wspólnego z ofertami rzeczywistymi. Zazwyczaj, kiedy dochodzi do finalizowania umowy, okazuje się, że koszty zobowiązania, na które się zdecydowaliśmy, są o wiele wyższe niż w ofercie reklamowej, warunki współpracy nie są już tak atrakcyjne, jak przedstawiała to reklama, a i nierzadko okazuje się, że trzeba wykupić dodatkowe produkty bankowe, o jakich przy promocyjnych ofertach nie było mowy. Zdarza się, że promocyjny kredyt bez prowizji, z niskim oprocentowanie jest możliwy jedynie przy założeniu konta osobistego, na które ma wpływać co miesiąc określona kwota, kredytobiorca powinien też sięgnąć po kartę kredytową i przeprowadzić kilka operacji miesięcznie na określoną kwotę. Poza tym często można się zdziwić, że promocyjne oprocentowanie obowiązuje tylko przez 2-3 miesiące i po tym okresie wraca do standardowego, które nie należy do najniższych. Dlatego bardzo uważnie należy zapoznawać się z realnymi zasadami współpracy z bankiem.

A jak to wygląda w przypadku parabanków, które przyciągają klientów ofertami pożyczek za 0 zł? Na przykład w firmie Vivus pierwsze zobowiązanie do 1400 zł jest bezpłatna. Jeśli dług zostanie spłacony na czas, klient nie zapłaci ani grosza odsetek. Jeżeli ktoś w tej firmie zdecyduje się pożyczyć jeszcze raz, to instytucja zaoferuje do 3500 zł. Trzeba jednak wiedzieć, że Vivus będzie weryfikować wiarygodność klienta w BIK-u. W Kredito24.pl można otrzymać nawet 3000 zł i jeżeli spłaci się pożyczkę w 7 dni, jest ona bezpłatna. Firma ta również sprawdza swoich klientów w BIK-u.

Jak przyciąga klientów firma Polecampożyczkę.pl? Firma reklamuje bezpłatną chwilówkę w wysokości do 600 zł, która uregulowana w ciągu 10 dni jest bezpłatna. Pożyczka jest dostępna przez 6 dni w tygodniu, ale mogą się o nią starać jedynie osoby które ukończyły 21 lat.

Oferty tego typu w pozabankowych firmach są podobne, różnią się jedynie detalami. Mają jednak wspólny mianownik, mianowicie każde przekroczenie terminu spłaty słono kosztuje, bardzo drogie są również przesunięcia terminowe oraz usługi domowe. Dlatego należy bardzo dokładnie czytać umowy przed ich podpisaniem. 

Ilona Maciejuk