Brak zdolności kredytowej na pożyczkę? Weź kartę

2014-10-06 10:19:46

Fakt odrzucenia naszego wniosku kredytowego przez bank nie musi oznaczać, że droga po pożyczkę została całkowicie zamknięta. Wystarczy bowiem zapytać o kartę kredytową

Kredyt gotówkowy to z pewnością niezwykle kuszące rozwiązanie problemów finansowych, które pozwala zrealizować mniej lub bardziej kosztowne plany. W wielu przypadkach jego zaciągnięcie nie stanowi dużego problemu, o czym świadczy choćby duża popularność takiego rozwiązania, jednak nieuniknione dla wnioskodawcy będzie przejście przez weryfikację zdolności i wiarygodności kredytowej, a ten proces może zakończyć się odmową przyznania środków. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka – od zbyt niskiego dochodu, niestabilności zatrudnienia, po niekorzystną historię w BIK-u. W takiej sytuacji teoretycznie możemy pożegnać się z produktami kredytowymi oferowanymi przez instytucje bankowe i próbować swoich sił w pozabankowych firmach pożyczkowych. Czy jednak naprawdę nie mamy czego szukać w banku i musimy narażać się na wysokie koszty chwilówek?

Dobrym rozwiązaniem w takim wypadku może być złożenie wniosku o przyznanie karty kredytowej. Choć w dalszym ciągu jest to bankowy produkt kredytowy, to w ciągu kilku ostatnich lat jego prestiż dość znacznie osłabł, a jego dostępność jest przecież spora. Obecnie zdobyć kartę kredytową może praktycznie każdy, gdyż wymogi formalne stawiane przez banki nie są zbyt wygórowane. Oczywiście musimy wykazać się źródłem stałego dochodu, jednak ten nie musi być tak wysoki, jak gdybyśmy wnioskowali o 10 tys. zł pożyczki. Dość powiedzieć, że w wielu przypadkach wystarczą nam zarobki w okolicach nawet 1000 zł miesięcznie netto. Również sama procedura przyznawania karty kredytowej nie powinna być uciążliwa, a niejednokrotnie podstawą do jej wydania będzie nasza historia na rachunku osobistym lub tylko wyciąg z historią wpływów na konto czy oświadczenie o dochodach.

W takiej sytuacji wiele osób może się zastanawiać, czy karta kredytowa może w ogóle być alternatywą dla kredytu gotówkowego. Może, choćby z tego względu, że środki uzyskane z karty możemy przeznaczyć na dowolny cel, a samo zadłużenie, w razie problemów ze spłatą w okresie bezodsetkowym, możemy rozłożyć na raty i spłacać wygodnie przez określony czas.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam