Portfel w smartfonie, czyli o sukcesie płatności online

2014-08-26 15:27:24

Coraz więcej osób na stałe wiąże się z Internetem za pomocą smartfonów i tabletów. Nic więc dziwnego, że wirtualne portfele i płatności online zyskały rzeszę fanów.

Ciężko jest wskazać internautę, który nigdy nie dokonał zakupu przez Internet. Mowa tu nie tylko o sklepach internetowych czy serwisach aukcyjnych, ale również o opłacaniu rachunków, abonamentu za różne usługi czy nawet zamówieniu posiłku online. Naturalne jest, że pojawia się chęć korzystania z płatności internetowych, dzięki którym można zaoszczędzić czas i wysiłek.

PayPal i inne

PayPal stał się jedną z najpopularniejszych metod płatności bezgotówkowych z wykorzystaniem Internetu. Razem z płatnościami NFC czy przelewami bankowymi korzystają z nich klientci, którzy cenią sobie nie tylko oszczędność czasu, ale również bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Dzięki serwisom płatności, z których korzysta już ponad 40 proc. internautów, stała się możliwa natychmiastowa realizacja przelewów w prosty i wygodny sposób. Konsumenci coraz częściej odchodzą od dokonywania standardowych płatności za pomocą gotówki. Najlepszymi urządzeniami do dokonywania płatności stały się smartfony i tablety. Dzięki stałym dostępie do nich, przelewu można dokonać nie tylko znajdując się w domu, ale również w kawiarni czy na wakacjach nad morzem.

Kupowanie jedzenia online

Niedługo nawet jedzenie może być zamawiane i opłacane całkowicie za pomocą Internetu. Już teraz serwis Foodpanda bije rekordy popularności wśród internautów. Jest to pierwszy taki portal, w którym można dokonać płatności za pomocą PayPal. Choć proponuje się również standardowe transakcje gotówkowe przy odbiorze jedzenia, to są one wybierane coraz rzadziej, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Dla nich pieniądz jest równoznaczny z plastikiem, a nawet z aplikacją na smartfona. Rośnie nie tylko zainteresowanie płatnościami internetowymi, ale również udział metod mobilnych w ich dokonywaniu. W ciągu pół roku, wykorzystanie smartfona lub tabletu do finalizacji przelewu wzrosło o 6 proc. W takim tempie w ciągu 2 lat, prawie połowa internautów będzie korzystać z tej metody płatności.

Zalet portfeli wirtualnych jest wiele. Jedną z głównie wymienianych jest bezpieczeństwo przeprowadzania transakcji. Nie ma ryzyka kradzieży, a każda płatność jest dokumentowana. W następnej kolejności wymieniane są wygoda i łatwość w płaceniu. Nie trzeba znajdować się już przy komputerze, a pieniądze księgowane są na wskazanym koncie praktycznie od razu.

Ilona Maciejuk