Kartą do konta może płacić nie tylko jego właściciel

2014-09-01 13:41:58

Banki mają bogatą ofertę kart płatniczych. Najczęściej są to karty spersonalizowane: na awersie znajduje się imię i nazwisko właściciela, a na rewersie jego podpis. Istnieje możliwość, aby kartą do konta płacił nie tylko właściciel.

Karty płatnicze wydawane do kont bankowych mogą też być niespersonalizowane, czyli bez imienia, nazwiska i podpisu – wszystko zależy od ustaleń właściciela konta osobistego z bankiem. Banki wydają takie karty od ręki, a nie przesyłają pocztą. Z takich kart może korzystać nie tylko właściciel konta, ale i osoba postronna, jeżeli oczywiście właściciel karty wyrazi zgodę i poda tej osobie PIN. Niewiele banków wydaje karty niespersonalizowane. Karty takie najczęściej poszukiwane są przez osoby, które tuż po założeniu konta bankowego chcą z niego korzystać. Nie mają czasu lub nie chcą czekać kilkanaście dni na uruchomienie karty standardowej z późniejszym przesłaniem kodu PIN. Kartę niespersonalizowaną aktywuje wykonanie pierwszej transakcji.

Koszty wydania kart płatniczych są różne w różnych bankach. Generalnie koszt wydania karty niespersonalizowanej jest praktycznie zerowy, a za korzystanie z niej trzeba zapłacić jak przy innych kartach płatniczych. Karty tego typu wydają takie banki, jak Alior Bank czy GBS. Należy pamiętać, że karta niespersonalizowana jest ważna przez 12 miesięcy. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to tego typu karty płatnicze są zabezpieczone tak samo jak standardowe karty płatnicze. Ich właściciele nie powinni obawiać się o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Jeżeli w jednym czy drugim oddziale wymienionych banków (czy też innych, które wydają takie karty) będą one niedostępne, należy udać się do kolejnego oddziału.

Karty płatnicze wydawane do kont osobistych, zwane inaczej debetowymi, są o tyle korzystniejsze dla właścicieli kont, że mogą z ich korzystać tylko do salda na koncie. Nie można nimi zaciągnąć w banku kredytu. Natomiast bank może przyznać limit debetowy na koncie. Jeżeli właścicielowi konta i karty zabraknie środków, może nadal korzystać z karty – aż do wyczerpania przyznanego limitu. Wśród kart płatniczych są również karty kredytowe. Za ich pośrednictwem można w banku zaciągnąć najszybszy i najtańszy kredyt, jeżeli oczywiście właściciel karty kredytowej  będzie stosować się do zaleceń bankowych, tzn. będzie rozliczać się w terminie wyznaczonym przez bank. Jeżeli nie będzie przestrzegać tych zasad, decyzje finansowe banku odczuje bardzo boleśnie. Karty kredytowe zawsze są spersonalizowane, ponieważ bank musi wiedzieć, komu pożycza pieniądze.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam