Mieszkania z antresolą tańsze od jednopoziomowych

2014-08-27 14:53:26

Polski rynek nieruchomości odnotowuje coraz większy jest popyt na mieszkania, między innymi dlatego, że banki nieco złagodziły politykę kredytową. Oferta mieszkań na rynku pierwotnym jest bogata, a klienci coraz częściej sięgają po tanie mieszkania z antresolą.

Mieszkania z antresolą są po prostu tańsze, więc nic dziwnego, że klienci sięgają częściej po nie. Trzeba też pamiętać, że ceny mieszkań idą w górę, a mimo tego chętnych na ich zakup nie brakuje. Popyt na mieszkania rośnie, ponieważ prognozy przewidują dalszy wzrost cen tak na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Tymczasem najtańsze mieszkania sprzedają się najszybciej i to w sytuacji finansowej naszych rodaków jest to rzecz normalna.

A jak kupić tanie mieszkanie? Dla przykładu mieszkania z antresolą potrafią być tańsze nawet o połowę od jednopoziomowych. Co to są antresole? Antresola to dodatkowe pomieszkanie wygospodarowane na parterze lub piętrze mieszkania, kosztem jego powierzchni użytkowej. Chociaż zdania temat atrakcyjności tych mieszkań są podzielone, często to cena decyduje o tym, że mieszkania z antresolą sprzedają się jak przysłowiowe świeże bułeczki.

Antresola to też dobra metoda na urozmaicenie przestrzeni mieszkania: otwarte schody, balustrada, galeria mogą być atrakcyjnym atutem, ale jak się okazuje, nie dla wszystkich. Są i tacy, którzy nie chcą żadnych tego typu dodatków, preferując tradycyjne mieszkania jednopoziomowe, a jeżeli ich na to stać, kupują lokale dwupoziomowe, mimo tego, że są sporo droższe.

Rozważając rodzaj zakupowanego mieszkania, trzeba jeszcze mieć na uwadze, że od tego roku kredytobiorca hipoteczny musi posiadać wkład własny, by z zewnętrznego finansowania skorzystać. Większość osób starających się o kredyty mieszkaniowe nie ma raczej odłożonych pieniędzy na wkład własny, który obecnie wynosi 5 proc. i z każdym rokiem będzie wyższy, aż do osiągnięcia pułapu 20 proc. Dlatego ci, którzy mają jeszcze możliwość ubiegania się o kredyty hipoteczne w tym roku. powinni to zrobić jak najszybciej albo zacząć zbierać pieniądze na jeszcze wyższy niż obecnie wkład własny.

W uzyskaniu kredytu i pozyskanie pieniędzy na wkład własny może wielu osobom pomóc program rządowy Mieszkanie dla Młodych, jeżeli oczywiście osoby te spełniają kryteria wyznaczone przez program. Jednak kwota przeznaczona na ten cel jest ograniczona więc należy zasięgnąć informacji w bankach czy można jeszcze w tym roku składać dokumenty. Pamiętać też należy, że kredyty hipoteczne są kredytami długoterminowymi i drogim, więc należy też mierzyć siły na zamiary. Same dobre chęci ubiegania się o kredyty mieszkaniowe nie wystarczą, trzeba mieć określone zdolności kredytowe oraz nieruchomość do zastawienia w banku.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam