Singiel też ma szansę na kredyt hipoteczny

2014-08-27 10:14:47

Kredyty hipoteczne od lat cieszą się niezmiennym zainteresowaniem. Kupowane są za nie mieszkania, budowane domy i konsolidowane kredyty. Czy na kredyt mieszkaniowy ma szansę także singiel – czyli najmniej liczebne gospodarstwo domowe z jednym źródłem dochodu?

Singiel szansę na kredyt mieszkaniowy od zawsze miał i nadal ma, ale są to szanse dość ograniczone. Banki wolą, gdy o kredyt hipoteczny ubiegają się małżeństwa. Boją się ryzyka utraty pracy przez osobę samotną, gdyż wówczas miałaby ona duży problem ze spłatą swojego zadłużenia. Był czas, kiedy banki niechętnie udzielały kredytów hipotecznych osobom samotnym, chociaż nic nie stało na przeszkodzie ku temu. Single byli też poszkodowani przez Państwo - zostali ujęci w programie rządowym Rodzina na Swoim dopiero po wprowadzeniu tam zmian, co jednak wcale nie oznaczało, że bez problemów mogli sięgać po tego rodzaju kredyty. To banki rozdawały i nadal rozdają karty, więc od nich zależy, kto, kiedy i czy w ogóle kredyt hipoteczny dostanie.

Żaden bank raczej już na starcie nie pożegna osoby samotnej ubiegającej się o kredyt hipoteczny. Nie ulega wątpliwości, że singiel będzie miał większe kłopoty z uzyskaniem kredytu. Dlaczego? Starające się o kredyt hipoteczny małżeństwo ma większą zdolność kredytową, tym bardziej gdy pracują obie osoby. Różnie jednak wygląda sytuacja finansowa osób starających się o kredyty hipoteczne. Może być tak, że zarobki osoby samotnej będą wyższe. W takiej sytuacji banki rozpatrują już indywidualnie wnioski i decydują, czy podejmują ryzyko udzielenia kredytu singlowi, czy też nie. Z pewnością bank zażąda ubezpieczenia kredytu, ale przy kredytach hipotecznych to standardowa procedura. Bank może też podwyższyć oprocentowanie lub prowizję w przypadku singli.

Należy podkreślić, że są banki, które nawet mają w swojej ofercie specjalne propozycje dla singli. Warto sprawdzić takie oferty w PKO BP czy w BZ WBK. Jest też inna, dobra wiadomość dla osób samotnych: aktualnie mogą starać się o kredyty hipoteczne na zakup mieszkania w ramach nowego programu rządowego Mieszkanie dla Młodych, który zastąpił wygaszony już program Rodzina na Swoim. MdM, podobnie jak RnS, przewiduje dopłaty do kredytów na zakup mieszkania. Im szybciej single zgłoszą swój udział w programie, tym lepiej.

Aktualnie najlepsze kredyty hipoteczne na zakup mieszkania oferują Deutsche Bank, Bank Pocztowy i Credit Agricole. Deutsche Bank nie pobiera prowizji, RRSO wynosi w tym banku 4,11 proc., a wysokość raty miesięcznej przy kredycie 200 000 zł na okres spłaty 20 lat wynosi 1 437 zł. Na drugim miejscu przy tych samych parametrach kredytu jest Bank BPH, który również nie pobiera prowizji od kredytu. RRSO w tym banku wynosi 6,2 proc., a rata miesięczna: 1 465 zł. Trzeci jest Credit Agricole z prowizją 2 proc., RRSO – 4,57 proc. i ratą miesięczną – 1 483 zł. Osoby samotne powinny sprawdzić też oferty w PKO BP, ING Banku Śląskim, BZ WBK oraz w BOŚ i Eurobanku.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam