Od wniosku do wypłaty, czyli ile przyjdzie czekać na kredyt hipoteczny

2014-10-06 12:33:45

Osoby zainteresowane zaciągnięciem kredytu hipotecznego zwykle muszą uzbroić się w cierpliwość. Od momentu złożenia wniosku kredytowego do chwili wypłaty środków może minąć nawet kilkanaście tygodni.

Procedura rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny jest jedną z najbardziej zawiłych i czasochłonnych operacji wykonywanych przez banki. Statystycznie średni termin oczekiwania na przyznanie kredytu wynosi obecnie około 30 dni, co w porównaniu z ubiegłym rokiem jest wynikiem lepszym o 3 dni. W międzyczasie mogą pojawić się nieprzewidziane komplikacje, które odpowiednio wydłużą ten okres.

Sprawdź też: Zanim zawnioskujesz o kredyt hipoteczny, popraw zdolność kredytową

Znając średni czas rozpatrywania wniosków, można zastanowić się, dlaczego trwa to tak długo, tym bardziej iż inne rodzaje kredytów przyznawane są nawet w kilkanaście minut. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę fakt, iż kredyty hipoteczne (poza kredytami inwestycyjnymi dla firm) opiewają na wysokie kwoty, a i samo źródło zabezpieczenia, czyli nieruchomość, muszą zostać dokładnie sprawdzone i wycenione przez bank, aby w przyszłości nie pojawiły się problemy, które np. uniemożliwią ściągnięcie należności od dłużnika. Poza sprawdzeniem nieruchomości niezwykle ważnym krokiem jest dokładna weryfikacja zdolności i wiarygodności kredytowej wnioskodawcy. Aktualna sytuacja materialna, źródło i wysokość dochodów, średnie wydatki, liczebność rodziny i wiele innych kwestii będzie przecież miało wpływ na naszą zdolność do spłaty comiesięcznych rat.

W trakcie weryfikacji danych wnioskodawcy i samego mieszkania możemy też spodziewać się konieczności dostarczenia kolejnych dokumentów, które w razie niejasności będą pomocne w dokładniejszej analizie. Każda taka prośba ze strony banku to dodatkowe wydłużenie terminu rozpatrywania wniosku.

Sprawdź też: Etapy wnioskowania o kredyt hipoteczny

Banki nie mają obowiązku podejmowania decyzji w określonych ramach czasowych, jak ma to miejsce w przypadku spraw urzędowych, co w praktyce sprowadza się do tego, iż od samego momentu złożenia wniosku powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Warto też pamiętać o dokładnym przygotowaniu niezbędnych dokumentów, o których dostarczenie będziemy poproszeni przez doradcę, gdyż może to skrócić cały termin rozpatrywania wniosku o kilka cennych dni.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam