Koszt kredytu hipotecznego to nie tylko odsetki

2014-08-25 10:31:55

W skład kosztów kredytu hipotecznego wchodzą nie tylko odsetki. Choć oprocentowanie ma decydujący wpływ na to, ile przyjdzie nam zapłacić bankowi za pożyczkę, to jest ono tylko jednym z czynników, które o ostatecznym koszcie usługi świadczą.

Kredyt hipoteczny to złożony produkt bankowy i stwierdzenie, że tylko odsetki stanowią o jego koszcie, nie jest prawdziwe. Na cenę tego produktu wpływa także wiele innych czynników.

Jeśli zaciągamy kredyt hipoteczny, to musimy liczyć się z tym, że będzie się od nas wymagało zapłaty ubezpieczenia na życie, od utraty pracy bądź NNW, a także prowizji uruchomieniowej, jeśli takowe występują w umowie (a występują bardzo często).

Kolejny przykład kosztu, który nie ma nic wspólnego z odsetkami, to ubezpieczenie pomostowe. Jest to zabezpieczenie chroniące bank przed ryzykiem nieodzyskania długu od kredytobiorcy, a polega na tym, że zabezpiecza kredyt do chwili aż w IV dziale księgi wieczystej zostanie on wpisany jako wierzyciel. Takie ubezpieczenie może trwać od 1 do 2 miesięcy przy nabywaniu mieszkania wykończonego lub nawet ponad rok, jeśli kupujemy nieruchomość jeszcze niegotową.

Inny rodzaj kosztu to tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Jest to zabezpieczenie interesów kredytodawcy, występujące zwykle wówczas, gdy kredytobiorca posiada mniej niż 20 proc. wkładu własnego. Kolejny koszt okołokredytowy to inspekcja nieruchomości lub jej wycena. Banki nakładają na swoich klientów obowiązek pokrycia kosztów tego typu usług, a ich ceny wahają się od 100 do 600 zł.  

Jeśli chodzi o inne opłaty występujące przy kredycie hipotecznym, to trzeba zawsze pamiętać o taksie notarialnej. Wysokość takiej opłaty jest zależna od kwoty naszej transakcji. W sytuacji, gdy kredyt ma wartość 200 tys. zł, to tak taksa może kosztować od 1300 do 1600 zł. Do kosztów związanych z kredytem hipotecznym, które nie są bezpośrednio związane z odsetkami, należy zaliczyć również podatek od czynności cywilnoprawnych, a także koszty wpisów w księdze wieczystej. Dodatkowo trzeba liczyć się z tym, że pomagające nam w znalezieniu mieszkania biuro nieruchomości naliczy sobie dodatkową prowizję.

Jak widać, twierdzenie, że odsetki to tylko jedyny koszt kredytu hipotecznego, nie ma podstaw w praktyce życiowej. Decyzja o wzięciu takiego kredytu i kupnie nieruchomości jest powiązana z szeregiem dodatkowych kosztów oprócz samych odsetek od kredytu. Ważne jest to, aby klient zdawał sobie z nich sprawę już na samym początku i był na nie przygotowany, ponieważ wcale nie muszą być one tak małe, jak nam się wydaje. Lepiej być pod tym względem zabezpieczonym i gotowym. Dla własnego dobra.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam