Pamiętaj, że rata kredytu hipotecznego może wzrosnąć

2014-08-25 10:43:56

Posiadacze kredytów hipotecznych powinni pamiętać, że rata ich kredytu może wzrosnąć. Warto mieć to na uwadze, dostosowując wysokość miesięcznej raty do własnego budżetu domowego.

Kredyty hipoteczne to bardzo popularne metody finansowania zakupu nieruchomości. Konsumenci w całej Polsce decydują się na takie długoterminowe zobowiązanie po to, aby móc zrealizować swoje marzenie o mieszkaniu lub zainwestować w nieruchomość. Kredyty hipoteczne są zaciągane najczęściej na okres 25 lat. Zdarzają się też dość często umowy 20- lub 30-letnie.

Sprawdź też: Kredyt hipoteczny - z oprocentowaniem stałym czy zmiennym?

Na ratę kredytu składa się wiele czynników. Co istotne dla posiadacza takiego zobowiązania to fakt, że wysokość raty może w trakcie spłacania kredytu ulec zmianie. Dlaczego tak się dzieje i co jest tego przyczyną?

Wysokość raty kredytu to wypadkowa oprocentowania rzeczywistego. W skład tego parametru wchodzi oprocentowanie nominalne oraz koszty dodatkowe, takie jak np. ubezpieczenie czy opłaty dodatkowe. Opłaty dodatkowe nie wpływają na wzrost wysokości rat w trakcie trwania kredytu. Wpływ na to mają natomiast zmiany oprocentowania nominalnego. Dzieje się tak dlatego, że oprocentowanie nominalne zależy od marży i rynkowej stopy WIBOR. Marża ma charakter stały przez cały okres kredytowania. Inaczej wygląda sytuacja z rynkową stopą WIBOR. Może ona ulec zmianie w trakcie trwania spłaty kredytu i tym samym wpłynąć na wysokość naszych rat. Powodem jest to, że o wysokości WIBOR-u decyduje Rada Polityki Pieniężnej. Jeśli na przykład Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych, to nasza rata automatycznie powinna ulec zmniejszeniu. W przypadku odwrotnej decyzji Rady wysokość rat rośnie.

Sprawdź też: Czy kredytobiorcy powinni bać się wzrostu WIBOR-u?

Jeśli nasz kredyt jest w innej walucie niż w złotówkach, to wpływ na wysokość rat będzie miał kurs tej waluty i wskaźnik zastosowany jako stopa bazowa oprocentowania (np. LIBOR lub EURIBOR). Od lipca nie można już zaciągać kredytów w obcej walucie, jeśli zarabiamy w złotówkach, ale ta kwestia wciąż dotyczy osób, które zaciągnęły jakiś czas temu kredyty we frankach lub w euro. Dla nich zmiany kursu waluty mają bezpośredni wpływ na koszty zobowiązania.

Reasumując, rata kredytu hipotecznego może ulec zmianie. Wpływają na to zmiany w wysokości stopy WIBOR, a także zmiany kursu waluty, w której spłacamy kredyt, jeśli jest to kredyt w obcej walucie.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam