O czym pamiętać, kupując mieszkanie na kredyt?

2014-08-26 11:55:07

Aby w sposób sprawny i szybki kupić mieszkanie na kredyt, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Sprawdź, jakich.

Jeśli chcemy kupić mieszkanie na kredyt, to warto pamiętać o tym, aby działać w sposób zorganizowany i konsekwentny. Sam proces nie jest wcale bardzo skomplikowany. Chodzi bardziej o to, aby nie zapomnieć o żadnym detalu.

Pierwszy krok na drodze do kupna mieszkania, to wyznaczenie budżetu. Dopiero wówczas, gdy zorientujemy się, jak przedstawiają się nasze możliwości finansowe, możemy przejść do szukania odpowiedniej nieruchomości. W innym wypadku takie działanie może się skończyć przeszarżowaniem. W tym kroku należy też pamiętać o tym, aby zawsze zapewnić sobie jakiś bufor bezpieczeństwa.

Jeśli już wiemy, jak kształtują się nasze możliwości finansowe, to możemy przejść do wyboru właściwego lokum. Tutaj należy postawić na konkretne zdefiniowanie naszych potrzeb. Nie ma sensu brać ani zbyt dużego, ani zbyt małego mieszkania. Przy tym punkcie pod uwagę muszą być wzięte takie aspekty, jak wielkość rodziny czy nasz styl życia.

Skoro już wiemy, jakie mamy oczekiwania, to warto skupić się na lokalizacji. Może to być wymagający krok, ponieważ mieszkania znajdujące się w lepszych lokalizacjach, to zwykle większe koszty. Trzeba w tym miejscu dobrze kalkulować, bo czasami lokum w okolicy mniej atrakcyjnej może być o wiele lepsze pod innymi względami.

Skoro mamy już za sobą te etapy, możemy przejść do szukania konkretnego mieszkania. W takich poszukiwaniach liczy się znalezienie mieszkania o odpowiednim rozkładzie. Kierunki światła czy praktyczne dodatki, jak balkon lub garaż, mają znaczenie.

Jeśli już wybraliśmy właściwe mieszkanie, to możemy przejść do negocjacji cenowych. Nie warto przystawać na pierwszą cenę, jaką zaproponuje sprzedawca. Opłaca się trochę potargować, bo w praktyce przynosi to duże korzyści. Gdy już dobijemy targu, możemy śmiało podpisać wstępną umowę i skierować się do banku po kredyt hipoteczny. Procedury bankowe trochę potrwają, ale jeśli posiadamy odpowiednią zdolność kredytową, a samo mieszkanie nie ma żadnych obciążeń i problemów z księgą wieczystą, to wszystkie działania dobiegną końca całkiem prędko.

W sytuacji, gdy bank wyda pozytywną decyzję kredytową, możemy przelać pieniądze właścicielowi mieszkania i stać się nowym posiadaczem upragnionego M. Od tego momentu zostaje już tylko przykładne spłacanie rat kredytowych.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam