Jak wymienić waluty w kantorze internetowym?

2014-09-18 08:15:26

Z polskich ulic, dworców oraz centrów handlowych powoli znikają tradycyjne kantory, a ich miejsce zajmują kantory internetowe. I choć jeszcze wiele lat minie zanim właściciele kantorów internetowych zupełnie opanują rynek wymiany walut w Polsce, to warto już teraz poznać zasady działania kantorów online, aby wiedzieć, jak wymienić waluty przez Internet.

Jeszcze kilkanaście lat temu waluty wymieniały głównie osoby pracujące za granicą oraz prowadzące handel z krajami ościennymi. Wymiana walut w tradycyjnych kantorach była jedyną możliwością, ponieważ w wielu przypadkach dochody te nie były opodatkowane, a transakcje przeprowadzane w kantorach tradycyjnych – inaczej niż w bankach – nie pozostawiają śladu dla organów skarbowych.

Sytuacja dynamicznie się zmienia, odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej. Swoboda przepływu ludzi oraz towarów doprowadziła to tego, że nie tylko wyjeżdżamy do pracy, ale również intensywnie podróżujemy po Europie. Kolejnym czynnikiem istotnie wpływającym na rynek wymiany walut była wejście na rynek kredytów hipotecznych banków, które proponowały kredytu denominowane w walutach obcych.

Wysokie prowizje naliczane przez banki przy spłacie rat kredytów w połączeniu z nagłym wzrostem kursu szwajcarskiej waluty doprowadziły do umożliwienia kredytobiorcom spłacania kredytów bezpośrednio w walucie, w jakiej jest denominowany kredyt. Ta zmiana wpłynęła ożywczo na gwałtowny rozwój rynku wymiany walut online. Według badania TNS Polska już około 40 proc. Polaków powyżej 15 roku życia wymienia mniej lub bardziej regularnie waluty, a wielu z nich robi to za pomocą platform do wymiany walut online.

Czy kantory online są bezpieczne?

Kantory online są traktowane tak samo jak tradycyjne kantory i każdy, kto chce prowadzić taką działalność, musi uzyskać wpis do Rejestru Działalności Kantorowej. Uzyskanie takiego wpisu jest formalnością i w praktyce rozpoczęcie takiego biznesu nie jest dużym problemem. Oczywiście osoby prowadzące kantory internetowe muszą wykazać się nieposzlakowaną opinią.

Jednak najlepszym gwarantem bezpieczeństwa transakcji w takich kantorach wydaje się opłacalność i rozmiar rynku wymiany walut. Żaden przedsiębiorca działający w tej branży nie pozwoli sobie na działania szkodliwe dla klientów, ponieważ wyjdą one bardzo szybko na jaw i z szybko rozpowszechnią się w Internecie. A jako że gospodarka, podobnie jak przyroda, nie znosi próżni, to klienci nieuczciwej firmy szybko zostaną zagospodarowani przez konkurencję.

Jak wymienić walutę?

W pierwszym kroku musimy założyć konto walutowe w banku, dzięki niemu będziemy mogli dokonywać transakcji. Następnie pozostaje założyć konto w kantorze internetowym i swobodnie wymieniać waluty w kantorze online lub na platformie pośredniczącej w wymianie.

Cały proces jest dużo prostszy niż wydaje się na pierwszy rzut oka i choć w przypadku niewielkiej jednorazowej transakcji szkoda czasu zaangażowania, to już w przypadku regularnej wymiany oszczędności są znaczące.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam