Bankomaty mogą podawać nieaktualne saldo na ROR

2014-08-25 13:32:52

Osoby, które chciałyby sprawdzić saldo ROR w bankomacie, muszą uważać, ponieważ stan konta może być nieaktualny.

Często zdarza się tak, że podczas wypłaty środków z bankomatu najpierw chcemy sprawdzić stan naszego salda. Klienci bankowi często korzystają z tej opcji, chcąc się dowiedzieć, ile środków znajduje się na ich rachunku osobistym. Najczęściej taka informacja jest przekazywana w postaci wydruku stanu naszego konta. Korzystający z takich właśnie usług powinni jednak pamiętać, że dane te nie zawsze muszą być aktualne. Bardzo częsta jest sytuacja, kiedy bankomat drukuje nam saldo z nieaktualnym stanem rachunku osobistego. Dlaczego tak się dzieje?

Nieaktualne saldo może wynika z dwóch powodów, które są ze sobą związane. Pierwsza kwestia to bankomat z którego korzystamy. Jeśli używamy do sprawdzenia salda bankomatu należącego do naszego banku, to mamy większą pewność, że otrzymamy aktualne saldo. Po prostu informacje do takich bankomatów docierają szybciej i są obracane w ramach jednego systemu. W efekcie tam nieaktualne salda ROR zdarzają się rzadziej. Jeśli zaś korzystamy z bankomatu innego banku lub sieci obsługującej wypłaty, to trzeba liczyć się z tym, że informacje o saldzie mogą być opóźnione. Jest to wynik tego, że informacje przechodzą między różnymi systemami informatycznymi.

Ta kwestia prowadzi nas bezpośrednio do tematu przesyłania informacji o przelewach i stanie konta. Często z perspektywy użytkownika nie zdajemy sobie sprawy z tego, że przelewy między bankami są księgowane tylko 3 razy dziennie. Z racji tego nie zawsze możemy liczyć na aktualne dane. Oczywiście, jeśli ktoś zrobił przelew z PKO BP do PKO BP godzinę temu, to taki przelew zostanie szybko zaksięgowany i w bankomacie PKO będziemy mieć o nim informację, a to dlatego, że w grę wchodzi tylko jeden bankowy system informatyczny.  

Dla konsumentów fakt, że przelewy i system informacji bankowej są zorganizowane tak, a nie inaczej, oznacza, że muszą się oni liczyć z tym, iż bankomaty nie będą zawsze posiadać aktualnych danych o naszym saldzie. Może to mieć dla nas przykre konsekwencje i na przykład uniemożliwić zrobienie zakupów. Aby uniknąć takiej sytuacji, najlepiej jest więc dbać o to, aby na naszym ROR zawsze znajdowały się jakieś rezerwowe środki.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam