Jak ustawić silne hasło do konta bankowego?

2014-09-12 09:11:27

Konto bankowe, szczególnie w przypadku bankowości internetowej, powinno być doskonale chronione. Wiele w tej kwestii zależy od nas samych i od ustanowionego przez nas hasła.

Podczas korzystania z Internetu często dokonujemy rejestracji na różnego rodzaju stronach, a te wymagają od nas podawania loginów i haseł. Nie inaczej jest w przypadku danych dostępowych do naszego konta bankowego w serwisie bankowości internetowej. Różnica polega jednak na tym, iż konsekwencje włamania na konto bankowe mogą być drastyczne w skutkach. Aby ich uniknąć, należy zastosować się do kilku zasad ustanawiania haseł, które okażą się przydatne także w innych sytuacjach.

Pierwsza i najważniejsza kwestia dotyczy częstego wykorzystywania jednego loginu i hasła w różnych miejscach. Jest to oczywisty błąd, który wręcz zachęca hakera, któremu udało się raz złamać nasze zabezpieczenie, do wypróbowania danych w innych miejscach. W ten sposób jeden atak może skutkować zdobyciem nieuprawnionego dostępu do wielu miejsc. Takich sytuacji należy bezwzględnie unikać.

Kolejna kwestia dotyczy tzw. siły hasła, czyli stopnia trudności jego złamania. Ten jest zależny od ilości znaków, ale też od powiązania z danymi dotyczącymi naszego życia lub jakimikolwiek skojarzeniami. Na pewno hasło musi w znaczący sposób różnić się od loginu lub numeru identyfikacyjnego. Powinno też zawierać od 8 do 14 znaków, choć oczywiście im większa będzie ich liczba, tym lepiej. W samym haśle powinniśmy unikać jakichkolwiek słów, nawet w obcych językach. Najlepszym rozwiązaniem jest ciąg losowych znaków składających się zarówno z małych, jak i dużych liter, a także z cyfr oraz znaków specjalnych. Do stworzenia takiego hasła można wykorzystać zaufane generatory internetowe, choć problemem nie powinno być stworzenie takiego ciągu samodzielnie, bez niczyjej pomocy. 

Raz utworzone hasło powinno zostać przez nas jak najlepiej zapamiętane i odpowiednio zabezpieczone. Jeśli decydujemy się na jego przechowywanie, należy wykorzystać w tym celu odpowiednie oprogramowanie komputerowe stworzone do tego celu.

W zabezpieczeniu dostępu do konta bankowego duże znaczenie mają też systemy informatyczne stosowane przez banki. Mimo wszystko nie można zapominać, że wiele w tej kwestii zależy od nas, a solidne hasło jest podstawą sukcesu.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam