Które banki oferują darmowe przelewy przez Internet?

2014-08-13 16:18:57

Powszechnie wśród klientów bankowych krąży opinia, że darmowe przelewy przez Internet stały się już standardem oferowanym przez banki. Czy jednak na pewno?

Choć praktycznie każdy bank chwali się ofertą kont z darmowymi przelewami przez Internet, to jednak nie zawsze są one kompletnie darmowe. Każda instytucja ma własne metody autoryzacji: począwszy od kart kodów, poprzez tokeny, na wiadomościach SMS skończywszy. Sama transakcja może być zwolniona z opłat, jednak klient może zostać obarczony miesięcznym lub jednorazowym abonamentem za możliwość skorzystania z danej metody autoryzacji.

Darmowe przelewy?

Tokeny są bardzo popularnymi środkami autoryzacyjnymi. Teoretycznie, płatności wykonywane za ich pomocą są darmowe. Meritum Bank pobiera opłatę za wydanie tokena w wysokości 60 zł, Bank Ochrony Środowiska wymaga 50 zł. W mBanku każde wydanie listy haseł autoryzacyjnych kosztuje 9 zł. Bank Pekao pobiera abonament miesięczny za użytkowanie tokena w postaci symbolicznej złotówki. Natomiast otrzymanie SMS-a autoryzacyjnego kosztuje już każdorazowo 0,2 zł, a w ramach niektórych kont sam przelew jest dodatkowo płatny w wysokości 0,5 zł, jeśli zlecenie zostało wydane na rachunek w obcym banku. Bank Zachodni WBK również proponuje bogaty wybór środków potwierdzających transakcje: od tokena za 50 zł, przez kartę kodów za 5 zł, po potwierdzenie SMS, gdzie tylko pierwszych pięć jest darmowych. Każdy kolejny kosztuj 0,2 zł.

Czego należy szukać?

Każdy klient preferuje wybrany sposób autoryzacji. Może to być token, ale poszukiwanie instytucji, w której można takie narzędzie dostać za darmo, jest praktycznie niemożliwe. Natomiast warto zainteresować się najnowszym wynalazkiem tokena na telefon komórkowy, gdzie jedyną opłatą, jaką przyjdzie uiścić, pozostaje transfer danych przy połączeniu z Internetem podczas pobierania aplikacji. Pozostałe czynności są już zwolnione z kosztów. Taką ofertę przedstawia Bank Polski PKO. Nie należy się spodziewać, że jakąkolwiek kartę kodów można otrzymać gratis. Praca konsultanta i wysłanie listu również generują koszty. Dlatego o wiele lepsze są autoryzacje przez kody SMS, ale tutaj też trzeba się wystrzegać opłat. Znalezienie instytucji, która zapewnia darmowy kontakt za pomocą krótkich wiadomości tekstowych, jest o wiele prostsze. Bezpłatnie takie transakcje można wykonać w Alior Banku, Banku BPH, Handlowym czy Millennium.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam