Przelew SWIFT czy SEPA? Co opłaca się bardziej?

2014-08-06 10:34:21

Przelewy SWIFT i SEPA służą do przekazania środków pieniężnych między krajami. Co je różni i który rodzaj przelewu najbardziej się opłaca?

W przypadku przelewu poza Unią Europejską nie ma zbyt wielkiego wyboru. Klientowi pozostaje tylko rozwiązanie SWIFT. Dla transferów gotówki w ramach krajów UE można dokonać wyboru. Dokonując zlecenia, warto zwrócić uwagę, którym sposobem zostaną wysłane pieniądze, gdyż w opcji SWIFT bardzo często trzeba zapłacić kilkukrotnie prowizje dla różnych instytucji.

Brak centralnego systemu

SWIFT nie posiada centralnego systemu zarządzającego przelewami. Każda instytucja finansowa należąca do systemu tworzy swego rodzaju niezależny węzeł. Oczywiście, każdy z tych węzłów pobiera własną opłatę za zarządzanie środkami i przekazanie ich dalej. Stąd bardzo często ciężko przewidzieć, jakie będą całkowite koszty dokonania przelewu. Zupełnie inaczej jest w przypadku przelewów SEPA. Ten system posiada jeden główny węzeł, który odpowiada za przelanie pieniędzy. Z tej racji do każdej transakcji wykorzystuje się tylko dwa ośrodki: bank zlecający i bank przyjmujący pieniądze. Dzięki temu bardzo łatwo określić i przewidzieć koszty przelewu. Zamiast kilkudziesięciu lub nawet kilkuset złotych, klient za transakcję zapłaci tylko kilka złotych. Niektóre banki oferują nawet groszowe opłaty za tego rodzaju przelewy.

Niestety tylko euro

W związku z tym, że SEPA działa wyłącznie w ramach Unii Europejskiej, jedyną dopuszczalną walutą w obiegu jest euro. Nie ma znaczenia pozostaje fakt, czy klient chce wysłać gotówkę chociażby do Wielkiej Brytanii w postaci funtów. Każda inna waluta niż euro określona jest automatycznie jako SWIFT. Wybierając rodzaj przelewu, trzeba być również świadomym długości oczekiwania na pojawienie się pieniążków u odbiorcy. W przypadku SEPA można się ich spodziewać już następnego dnia. Niestety, SWIFT posiada tak dużą liczbę pośredników, że przekłada się ona na czas oczekiwania. Standardowo nie należy spodziewać się środków wcześniej niż trzeciego dnia. Jest to bardzo ważne, jeśli klient życzy sobie szybkiego przeksięgowania pieniędzy, a ich brak może decydować o jego życiu lub sprawach biznesowych.

Nie ma wątpliwości, którą opcję wybrać, aby zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas. Niestety, warto również wspomnieć, że SEPA nie nadaje się do wykonywania dużych przelewów biznesowych, gdyż limit 50 tys. euro skutecznie je utrudnia. Dla klientów wysyłających jednorazowo większe kwoty pozostaje tylko SWIFT.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam