Od czego zależy wysokość kredytu?

2014-08-26 16:15:19

Możliwość zaciągnięcia kredytu to dla wielu osób szansa na realizację marzeń. Pytanie tylko, czy środków przyznanych przez bank wystarczy na pokrycie kosztów zakupu mieszkania lub nowego samochodu. Od czego w takim razie zależy wysokość kredytu?

Wiele osób, planując zaciągnięcie kredytu, nie zastanawia się, czy bank będzie chciał pożyczyć im interesującą ich kwotę. Z tego powodu często okazuje się, że marzenia musimy odłożyć na przyszłość, gdyż propozycja banku po prostu nie spełnia naszych oczekiwań. Dopiero wtedy zaczynamy zastanawiać się, od czego zależy wysokość kredytu udzielonego przez bank i czy kwotę tę można jakoś podwyższyć.

Oczywiście maksymalna kwota kredytu jest zależna od naszej zdolności i wiarygodności kredytowej. Ta będzie badana na podstawie źródła i wysokości naszych miesięcznych dochodów. Wszystko powinniśmy udokumentować odpowiednimi umowami lub zaświadczeniami z miejsca pracy. Niewątpliwym atutem będzie też posiadanie przez nas umowy o pracę na czas nieokreślony, choć należy podkreślić, że banki stają się coraz bardziej elastycznie w tej kwestii i uznają również inne formy zatrudnienia, np. umowy o dzieło czy zlecenia.

Kolejną kwestią będzie nasza historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej. W tym miejscu niektórzy mogą być zaskoczeni, gdyż okazuje się, że taką historię lepiej posiadać, niż wykazać się przeszłością wolną od kredytów (w różnej formie). Oczywiście zadłużenia i problemy ze spłatą nie będą argumentem przemawiającym na naszą korzyść, jednak już solidnie i rzetelnie spłacane raty lub korzystanie z karty kredytowej bez nadmiernego obciążania limitów okaże się atutem. Bank zyska bowiem wiedzę na temat naszego podejścia do spłaty różnego rodzaju zadłużeń, co nie będzie możliwe w przypadku braku takiej historii. Jeśli więc planujemy w perspektywie kilku lat zaciągnąć kredyt hipoteczny, lepiej nieco wcześniej zacząć budować swoją historię kredytową, gdyż może ona doprowadzić do otrzymania korzystniejszej oferty w momencie składania wniosku o kredyt mieszkaniowy.

Wpływ na wysokość kredytu będzie miał też nasz stan cywilny, posiadanie dzieci, ale też np. samochodu. Wszystkie te kwestie mają bowiem wpływ na nasze miesięczne wydatki i mogą utrudniać spłatę kredytu. Warto też pamiętać, że procedury badania zdolności kredytowej mogą znacznie różnić się w zależności od banku i przyjętej przez niego polityki. Złożenie kilku wniosków z pewnością nam nie zaszkodzi, a może poskutkować znalezieniem o wiele korzystniejszej oferty.

Emilia Kasińska