Jak szybko wysłać pieniądze za granicę?

2014-08-19 16:28:56

Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę – do pracy, na wyższe uczelnie czy też w celach turystycznych. Często wiąże się to z koniecznością dokonywania przelewów poza Polskę. Jak szybko i bezpiecznie wysyłać pieniądze na zagraniczne konta?

Tuż po cenie przelewu zagranicznego szybkość dotarcia kwoty do adresata oraz bezpieczeństwo przesyłanych środków są dla klienta najważniejsze. Firmom mającym zagranicznych kooperantów bardzo zależy na jak najszybszym dostarczeniu pieniędzy do adresata w celu np. sfinalizowania transakcji, rodzice pragną, aby pieniądze prędko dotarły do studiujących za granicą dzieci, a polscy gastarbeiterzy dbają o to, aby zarobione za granicą pieniądze bez problemów dotarły na konta w Polsce. Jak więc szybko i bezpiecznie przekazać fundusze za granicę? Jak się okazuje, nie jest to trudne, a wskazana przez nas suma może już w kilka czy kilkanaście minut znaleźć się na koncie odbiorcy.

Ciekawą opcję wysyłki pieniędzy za granicę oferuje w obrocie pieniężnym krajowym i zagranicznym firma Western Union. Wiele banków korzysta już z jej pośrednictwa. Firma realizuje przelewy poprzez międzynarodowy system łączności bankowej SWIFT. Jakie są z tego korzyści? Przede wszystkim czas - gotówka wysyłana za granicę dotrze do adresata już w kilka minut po zarejestrowaniu jej w systemie. Warto w tym miejscu podkreślić, że Western Union to przede wszystkim zaawansowana technologia pozwalająca na niemal natychmiastowe wypłacenie pieniędzy. Poza tym ma prawie 425 tys. punktów agencyjnych w ponad 200 krajach świata. W Polsce takich miejsc jest ponad 4500. Klienci decydujący się na skorzystanie z tego systemu mają zapewnione bezpieczeństwo gwarantowane przez specjalny system komputerowy, który pozwala na wypłatę pieniędzy jedynie konkretnej osobie.

Aby wysłać pieniądze, najlepiej udać się do banku, w którym istnieje punkt agencyjny umożliwiający przekazanie funduszy za pomocą Western Union. Tam poznamy szczegóły operacji. Jedno jest pewne - udając się do banku w celu przesłania za granicę gotówki, należy mieć przy sobie jedynie dowód osobisty, resztą zajmie się pracownik punktu agencyjnego. Warto dodać, że przekazy Western Union przeznaczone są tylko dla osób prywatnych, a maksymalna kwota przekazu nie może przekraczać 7500 dolarów. Firmy na co dzień współpracujące z kontrahentami zagranicznymi znajdą dla siebie zadowalające rozwiązania, jeżeli tylko udadzą się do banku i zapytają o najkorzystniejszą dla nich formę przesłania pieniędzy za granicę. Najlepiej, jeśli zrobią to za pośrednictwem konta walutowego, jakie należy w banku założyć. Jeśli chodzi o koszt realizacji operacji finansowych w systemie Western Union, to w przypadku kwoty do 500 zł wynosi on 10 zł. 

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam