Naucz się dobrze zarządzać budżetem domowym

2014-08-01 12:47:09

Kto nie planuje swoich przychodów i wydatków, nie jest w stanie zapanować nad swoimi finansami. Dlatego dobrze jest nauczyć się zarządzania budżetem domowym.

Mówi się, że Polacy nie potrafią oszczędzać, a oszczędzanie jest jednym z podstawowych elementów zarządzania budżetem domowym. Chyba nie do końca to prawda, ponieważ dzięki kontom oszczędnościowym oraz lokatom bankowym wielu osobom udało się zaoszczędzić sporo pieniędzy. Są jednak i tacy, którzy nie radzą sobie z tym tak dobrze. Badania wskazują, że co szósta osoba samotna ma przeterminowane zadłużenia. Zdecydowanie lepiej radzą sobie ze swoimi budżetami rodziny, a szczególnie kobiety, które zarządzają rodzinnymi finansami.

W celach edukacyjnych można skorzystać z wirtualnych programów planowania i zarządzania budżetami domowymi. Taki bezpłatny program oferuje PBS. Niestety niewiele osób korzysta z takich programów i same planują swoje przychody i wydatki – często błędnie. Nadal istnieje sporo rodzin, które nie planują budżetu i żyją z dnia na dzień. Dobrze, jeżeli mają stałe dochody i mogą zapewnić rodzinie w miarę normalne funkcjonowanie, gorzej, gdy zaczyna brakować pieniędzy i dziury budżetowe łatają kredytami.

Oszczędzanie pieniędzy niezmiennie łączy się z właściwym zarządzaniem domowym budżetem. Jeżeli konsument jest w stanie kupować luksusowe towary, to nie ma przeszkód, by z nich nie korzystać. Nie należy tylko postępować w myśl zasady „zastaw się, a postaw się”, ale raczej mierzyć siły na zamiary. Planując swój budżet domowy, należy zawsze zostawiać małą rezerwę budżetową, bowiem zawsze mogą pojawić się niezaplanowane wydatki. Mimo że niektóre polskie rodziny żyją na granicy ubóstwa, nie powinny rezygnować z planowania swoich wydatków, wręcz przeciwnie, warto, aby bardzo dokładnie przyglądały na co wydają pieniądze.

Dobrym pomysłem jest też oszczędność energii elektrycznej, wody, ciepła oraz wydatków na zakupy. Należy więc, o ile jest taka potrzeba, odwiedzać sklepy oferujące niższe ceny i korzystać z towarów może nieco niższej jakości, ale w pełni wartościowych. Jeżeli dobrze przyjrzeć się budżetom domowym, to z pewnością znajdzie się wiele wydatków, z których na pewien czas można będzie zrezygnować.

Warto przy tym poświęcić trochę czasu na edukację finansową i korzystanie z programów zarządzania budżetem domowym, na przykład takim jak proponowany przez PBS. Za korzystaniem z takich programów przemawia fakt, iż można się z nimi zapoznać przez Internet, czyli nawet nie wychodząc z domu.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam