Jak odróżnić kartę debetową od kredytowej?

2014-07-31 15:17:43

Banki oferują kilka rodzajów kart płatniczych, służących do dokonywania bezgotówkowych i gotówkowych transakcji. Najpopularniejszymi z nich są karty debetowe i kredytowe, które wciąż są przez wielu konsumentów ze sobą mylone. A różni je wiele.

Zarówno karty debetowe, jak i kredytowe służą do korzystania z pieniędzy bez fizycznego ich użycia. Obecnie coraz więcej osób w portfelach zamiast papieru i metalu nosi plastik. Najważniejsza różnica dotycząca obu rodzajów kart dotyczy pochodzenia pieniędzy używanych w ramach ich rachunków. W przypadku karty debetowej płatności dokonuje się za pomocą własnych środków zgromadzonych na koncie. Karta kredytowa zaś udostępnia pieniądze, które można pożyczyć od banku, a później trzeba będzie spłacić.

Karta debetowa i kredytowa to nie to samo

Klient otrzymuje kartę debetową w momencie otwarcia konta osobistego (jeśli wyrazi chęć korzystania z nie). Daje mu ona dostęp do zgromadzonych tam środków w postaci wypłat z bankomatów i transakcji bezgotówkowych, chociażby w sklepach. Standardowo nie pobiera się opłaty za takie wykorzystywanie karty, jednak trzeba uważać na wypłaty w bankomatach obcych banków, co często nie jest darmowe.

Sprawdź też: Jak nie płacić za kartę kredytową?

Karta kredytowa zaś daje klientowi dostęp do pieniędzy przyznanych mu w ramach jego osobistej linii kredytowej. Wykorzystanie tych środków wiąże się z koniecznością spłaty zadłużenia w terminie podanym przez bank. Spłata wykorzystanej części kredytu powoduje zwiększenie limitu pieniędzy do wydania i umożliwia dokonywanie dalszych transakcji. Do plusów tego rozwiązania należy brak potrzeby wymiany gotówki na obcą walutę podczas chociażby podróży za granicę. Trzeba jednak liczyć się z oprocentowaniem, które bywa często wysokie. Ważnym jest, by pamiętać o okresie spłaty bezodsetkowej, gdzie zwraca się dokładnie tyle, ile się wydało.

Minusy karty kredytowej

Choć każda karta kredytowa posiada okres, gdzie zadłużenie można spłacić bez odsetek, warto zastanowić się nad opłacalnością podejmowania nią gotówki z bankomatów. Powoduje to, że odsetki za pobraną kwotę są naliczane od razu. W przypadku większych kwot może stać się to problemem. Warto nadmienić, że posiadanie linii kredytowej w banku nie zawsze wiąże się z posiadaniem karty kredytowej. Wiele instytucji wprowadziło możliwość zaciągnięcia pożyczek lub debetów w ramach konta osobistego.

Sprawdź też: Karta kredytowa - która najlepsza?

Po wykorzystaniu środków własnych z rachunku, zostają pobierane te przeznaczone przez bank do pożyczenia. Można to nazwać swoistym kompromisem między kontem osobistym a linią kredytową. Takie rozwiązanie nie wymaga zmiany karty na kredytową. W dalszym ciągu można korzystać ze zwykłej debetowej, jednak od momentu zaciągnięcia długu, wszystkie warunki korzystania z niej zmieniają się.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam