O wyższości hipotecznego kredytu remontowego nad gotówkowym

2014-07-31 12:28:53

Nadszedł czas na zmiany w mieszkaniu i trzeba stanąć przed wyborem, który kredyt jest najbardziej optymalny i atrakcyjny na sfinansowanie przedsięwzięcia – zwykły gotówkowy czy może hipoteczny. Decyzja odnośnie do pożyczki remontowej w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb.

Zarówno kredyt gotówkowy, jak i hipoteczny można wykorzystać do celów remontu mieszkania. Choć ten drugi ma znacznie niższe oprocentowanie, to mimo wszystko nie zawsze wskazane jest, by z niego korzystać. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb klienta, takich jak potrzebna długość spłaty, wysokość rat kredytowych i oczywiście – dokładnego przeznaczenie pieniędzy.

Na kredyt hipoteczny poczekasz

Otrzymanie kredytu gotówkowego jest proste – praktycznie zero formalności, a pieniądze trafiają na konto wnioskodawcy nawet tego samego dnia. Zupełnie inaczej jest w przypadku kredytów hipotecznych. Procedura może trwać nawet miesiąc. Jest to związane z potrzebą zabezpieczenia pożyczki hipoteką, a więc najpierw trzeba się uporać ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami, łącznie z księga wieczystą mieszkania lub domu. Jeśli moment przyznania kredytu nie ma znaczenia i kredytobiorca nie spieszy się z remontem, to zdecydowanie warto trochę poczekać dla kilku dodatkowych procent oszczędności. Gorzej jest, jeśli pod mieszkaniem czekają już niezadowoleni robotnicy.

Kredyt nie na wszystko

Choć mogłoby być oczywiste, że nowe umeblowanie mieszkania wlicza się do wykonania remontu, niestety, w przypadku kredytu hipotecznego tak nie jest. Takiego rozwiązania można użyć tylko i wyłącznie na zakup materiałów, które zostaną "związane" z domem oraz opłacenie pracowników budowlanych, którzy podjęli się remontu. W związku z tą definicją odpadają zakupy nowych mebli, dekoracji czy sprzętu RTV i AGD. Banku nie da się oszukać. Trzeba pamiętać, że ze wszystkich zakupów trzeba się rozliczyć i przedstawić odpowiednie faktury. Przy kredytach gotówkowych problem ten nie występuje. Z założenia, pieniądze można wydać na dowolny cel.

Ważne są też atrakcyjne dla kredytobiorcy: kwota kredytu, długość spłaty i wysokość rat. Kredyty hipoteczne można zawierać na bardzo długi okres, przez co raty są stosunkowo niskie. W przypadku gotówkowych, okres spłaty jest krótszy – choć może wynosić nawet 12 lat. W przypadku małych remontów faktycznie może się opłacać wersja zwykłego kredytu. Jeśli jednak potrzebna jest spora suma, przekraczająca 50 tys. zł, warto zaciągną kredyt pod hipotekę. Zdecydowanie lepiej jest wtedy rozłożyć spłatę zadłużenia na kilka lat z niższym oprocentowaniem.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam