Kredyt na wykończenie domu nie musi być drogi

2014-08-11 14:12:36

Zdolność kredytowa, pozytywna historia kredytowa, rzeczoznawca i stos dokumentów – z tym trzeba się zmierzyć podczas starań o kredyt na wykończenie domu. Czy jest to drogi kredyt? 

Wykończenie domu to duży wydatek, dlatego najczęściej na ten cel zaciągane są kredyty hipoteczne. Niezależnie od tego, czy kupujemy dom w stanie surowym, czy od dewelopera, koszty związane z jego urządzeniem przekraczają możliwości finansowe większości Polaków. Z pomocą przychodzą banki, które oferują specjalne produkty przeznaczone na ten cel. Jednym z rozwiązań jest pożyczka hipoteczna, czyli kredyt, którego zabezpieczeniem jest nasza nieruchomość.

Sprawdź też: Z MdM nie sfinansujesz wykończenia mieszkania

Procedury bankowe oraz formalności przy pożyczkach hipotecznych są podobne do tych, przez które musi przejść klient przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, różnica polega na tym, że pożyczki hipoteczne mogą być wykorzystane na dowolny cel, a kredyty hipoteczne na cel z góry określony. Pożyczki są również trochę wyżej oprocentowane niż kredyty hipoteczne, które także można wykorzystać do sfinansowania wykończenia mieszkania lub domu.

Koszt związany z kredytem na wykończenie domu nie musi być drogi, jeżeli starający się o niego posiada wkład własny. Od stycznia 2014 roku każda osoba, która ubiega się o kredyt hipoteczny, musi dysponować co najmniej 5 proc. wkład własnym. Od przyszłego roku wartość ta wzrośnie do 10 proc. Warto pamiętać, że im wyższy jest wkład własny, tym niższe będą comiesięczne raty, a tym samym niższy staje się rzeczywisty koszt kredytu.

Najczęściej przez firmy deweloperskie oddawane są mieszkania w stanie deweloperskim. Lokum należy wykończyć we własnym zakresie. Przy staraniach o kredyt na zakup mieszkania , trzeba wziąć to pod uwagę i starać się od razu o wyższy kredyt. O tym, czy zostanie on przyznany, zadecyduje bank wyliczając zdolność kredytową kredytobiorcy.

Sprawdź też: Ile kosztuje wykończenie mieszkania deweloperskiego?

W chwili obecnej – jak informuje Comperia.pl – najkorzystniejsze oferty kredytów hipotecznych proponują Deutsche Bank, Credit Agricole oraz PKO BP. Dwa pierwsze banki nie pobierają prowizji za udzielenie pożyczki, a dokupując dodatkowe produkty można również negocjować wysokość marży. Zarówno kredyt, jak i pożyczkę hipoteczną zawiera się na wiele lat, dlatego przed podjęciem decyzji należy zapoznać się dokładnie z ofertami banków, porównać je i wybrać najlepszy produkt dla siebie.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam