Korzystny kredyt hipoteczny, czyli jaki?

2014-08-20 17:51:59

Każdy, kto zastanawia się nad wzięciem kredytu hipotecznego, chciałby, aby jego kredyt był jak najkorzystniejszy. Jaki powinien być ten korzystny kredyt hipoteczny, i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, starając się o niego?

Rynek kredytów hipotecznych od dawna cieszy się dużym zainteresowaniem. To za kredyty hipoteczne budujemy domy, kupujemy mieszkania i domy oraz inne nieruchomości. Jak wiadomo, kredyty hipoteczne są kredytami długoterminowymi, dlatego banki muszą się odpowiednio zabezpieczyć, a takim zabezpieczeniem są hipoteki wpisane do ksiąg wieczystych zastawianych nieruchomości. Dlatego, aby w ogóle zacząć starać się o taki kredyt, warto mieć określoną nieruchomość do zastawienia, którą wyceni i zaakceptuje bank.

Sprawdź też: 3 rodzaje ukrytych kosztów w umowach kredytowych

Korzystny kredyt hipoteczny to taki, który posiada atrakcyjne dla kredytobiorcy warunki kredytowania oraz spłaty, korzystne warunki cenowe i rodzaj rat kredytowych. Dokładna analiza ofert kredytowych powinna dać pozytywny efekt, tak aby kredyt dopasować do konkretnej osoby. Nie należy zapominać, że kredyt hipoteczny to bardzo poważna decyzja finansowa, a sam dług wobec banku spłacany jest przez wiele lat.

Sprawdź też: Ile wynosi średnia marża kredytu mieszkaniowego?

Szukając taniego kredytu, należy zwrócić szczególną uwagę na oprocentowanie, które im jest niższe, tym kredyt będzie tańszy. Nie tylko odsetki są ważne przy wyborze jak najtańszego kredytu, ale również inne opłaty związane z kredytem, takie jak: opłata wstępna, prowizja czy też ubezpieczenie kredytu. Z pewnością na koszt kredytu wpływa to, czy raty są stałe czy zmienne. Ważna jest również waluta, w której bierzemy kredyt (czy jest to polski złoty, waluta obca). Obecnie kredyty hipoteczne w większości banków są udzielane  w polskiej walucie, jednak kilka banków udziela jeszcze kredytów w obcej walucie, choć tylko osobom, które w danej walucie zarabiają. Jeszcze nie tak dawno na rynku kredytów hipotecznych to kredyty walutowe były najtańszymi kredytami o najkorzystniejszych warunkach. Obecnie takie kredyty stają się coraz mniej opłacalne, a przez to również popularne.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam