Czy samochód używany można wziąć w leasing?

2014-08-08 11:42:54

W leasing można wziąć nie tylko nowy samochód, ale również używany. Podjęcie takiej decyzji może pociągnąć pewne konsekwencje.

Zaletą kupna używanego auta w leasingu jest jego cena. Niestety, na tym plusy tego rozwiązania się kończą. Taka opcja nie daje żadnej gwarancji stanu technicznego otrzymanego samochodu ani jego dalszej sprawności. Jeśli leasingobiorcy zależy na pojeździe tymczasowym, który nie musi bezawaryjnie sprawować się przez kilka lat, może pomyśleć o zakupie używanego modelu. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych konsekwencjach, które się wiążą z tą decyzją.

VAT VAT-owi nierówny

W przypadku leasingów operacyjnych do kosztów uzyskania przychodu można wliczyć wyłącznie auto, które zostało kupione wraz z pełnym 23-procentowym podatkiem VAT. Nowe samochody zawsze są sprzedawane według takiej umowy. Trochę inaczej bywa z używanymi modelami. Można trafić zarówno na zwykłą umowę zawierającą normalny podatek, ale również na taką, gdzie auto jest opodatkowane tzw. VAT-em marżą. Powoduje to, że kupionego samochodu nie można wliczyć w koszty. Dodatkowo, jeśli zapada decyzja o pojeździe używanym tylko z powodu niższej ceny, warto zastanowić się raz jeszcze. Choć koszt zakupu będzie niższy, to czynsz leasingu już niekoniecznie. Do opłat wlicza się wszystkie ubezpieczenia, koszty poniesione za przeglądy techniczne i ewentualne naprawy. W przypadku nowych samochodów wszystko to zapewnia producent w ramach gwarancji. Za auta pogwarancyjne trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Warunki leasingu samochodu używanego

Trzeba wziąć też pod uwagę, że u większości firm leasingowych nie można kupić samochodów w wieku ponad 4 lat i na okres dłuższy niż 3-4 lata. Poza tym trzeba z własnej kieszeni zapłacić za wycenę upatrzonego modelu, gdyż leasingodawca tego nie zrobi. W przypadku aut nowych cena zawsze widnieje na plakietce za szybą. W większości przypadków trzeba się również pożegnać z uproszczoną procedurą przyznawania leasingu. Nie wystarczy sam dowód osobisty i dokumenty rejestrowe firmy. Trzeba się również zaopatrzyć we wszystkie niezbędne papiery danego samochodu, łącznie z omawianą już wyceną przeprowadzoną przez specjalistę.

Zakup auta używanego w leasingu bardzo rzadko może się opłacać. Nie znaczy to jednak, że nie opłaca się nigdy. Podsumowując, w przypadku potrzeby posiadania auta tymczasowego, którego stan i jakość nie muszą być dobre, faktycznie warto rozejrzeć się za takim rozwiązaniem. Wszystko zależy od dokładnej oraz indywidualnej analizy potrzeb.

Ilona Maciejuk