Leasing elastyczną formą zakupu samochodu

2014-08-05 15:57:23

Chcąc kupić samochód, nie mając odpowiedniej ilości gotówki, można skorzystać z kilku sposobów, m.in.: leasingu, kredytu gotówkowego, samochodowego, a nawet pożyczki hipotecznej. Leasing zdaje się jednak najbardziej elastyczną formą finansowania pojazdów.

Jeszcze do niedawna najwięcej aut kupowano za kredyty samochodowe, a mniej za kredyty gotówkowe - z powodu ich wyższej ceny. Najbardziej opłacalne jest kupno samochodu  za pośrednictwem pożyczki hipotecznej, ale taka forma przysparza wielu kłopotów, gdyż należy zastawić posiadaną nieruchomość (w przypadku jej posiadania). Przed kryzysem firmy nie miały żadnych problemów z rozbudową floty pojazdów za kredyty samochodowe, ale wtedy przedsiębiorcy nie mieli kłopotów z zaciąganiem jakichkolwiek kredytów. Banki były bardziej wyrozumiałe dla swoich klientów, którzy również nie mieli żadnych problemów ze spłatą swoich zadłużeń.

Kryzys znacząco zmienił relacje pomiędzy bankami a ich klientami. Kredytobiorcy nie są aż tak wiarygodni jak kiedyś, a polityka kredytowa banków jest już o wiele bardziej rygorystyczna niż przed kryzysem. Z takiej sytuacji skorzystały firmy leasingowe, przez co również banki uaktywniły się w swoich ofertach leasingowych. Na początku był to tylko leasing samochodowy, później firmy leasingowe rozszerzyły swoją działalność. Pozostańmy jednak przy leasingu samochodowym, który stał się o wiele bardziej elastyczną formą od kredytów samochodowych oraz tańszym sposobem na zakup samochodu.

Decydując się na leasing samochodowy, klient nie musi angażować swoich środków, aby wejść w posiadanie auta lub nawet kilku aut. Reguluje jedynie opłaty wstępne oraz późniejsze raty za eksploatację pojazdów. Poza tym procedury leasingowe są o wiele prostsze, a formalności bardziej ograniczone niż przy kredytach bankowych. Leasing jest wybierany przez coraz więcej osób i firm również ze względów podatkowych. Pamiętać też należy, że zawarcie umowy leasingowej nie ma wpływu na zdolność kredytową. W przypadku wyboru leasingu ważny jest rodzaj kredytu, mianowicie to, czy jest to leasing operacyjny czy finansowy.

Przedsiębiorcy częściej wybierają leasing operacyjny, ponieważ przedmiot leasingu nadal pozostaje własnością firmy leasingowej i na firmie leasingowej spoczywa obowiązek odpisów amortyzacyjnych. Poza tym rata leasingowa wraz z opłatą wstępną wchodzi w koszt uzyskania przychodu, a podatek VAT, odwrotnie do leasingu finansowego, doliczany jest do każdej raty. Jest jeszcze wiele innych zalet tego rodzaju leasingu, więc nic dziwnego, że aż 85 proc. klientów firm leasingowych wybiera leasing operacyjny.

Analizując oferty firm leasingowych dotyczących zakupu samochodów, jak i ofert kredytów samochodowych, korzystniejszy wydaje się leasing. W sytuacji, gdy firma transportowa bierze samochody w leasing, nie angażuje przy tym własnych środków i nie zadłuża się w bankach. Inną opcję wejścia w posiadanie samochodu jest wypożyczenie auta na długoterminowe użytkowanie w firmach zarządzających flotami. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób lub firm, które nie chcą zajmować się naprawami aut lub ich ubezpieczeniami. Jednak w tym rozwiązaniu nie istnieje opcja wykupu samochodu.

Renata Grochowska