Koszt, zakres ochrony, wysokość świadczenia - co jeszcze ważne w ubezpieczeniu kredytu?

2014-08-22 16:04:54

Ubezpieczenia kredytów są produktami, które są oferowane do prawie każdego zobowiązania, w zamian za chociażby niższe oprocentowanie kredytu. Jakie są koszty i zakres takiego ubezpieczenia?

Ubezpieczenie kredytu to nie tylko mniejsza marża nakładana przez bank, ale również poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Produkt pozwala zagwarantować płynność finansową w trudnych sytuacjach niezależnych od kredytobiorcy. W przypadku choroby, wypadku czy nawet śmierci klienta można mieć pewność, że kredyt będzie dalej terminowo spłacany. Stąd banki tak bardzo nalegają na korzystanie z tych produktów. Przed podpisaniem umowy należy jednak dokładnie zapoznać się kosztami i zakresem ubezpieczenia kredytowego.

Koszty i wysokość świadczeń

Koszt ubezpieczenia jest podawany z reguły jako liczona co miesiąc procentowa stawka kwoty kredytu. Może wynosić od kilku setnych procenta, do nawet kilku procent. Droższy produkt nie zawsze jest gorszy z punktu widzenia kredytobiorcy. Trzeba się upewnić, jakie świadczenie można uzyskać oraz jaki zakres ochrony jest proponowany. Mimo że większa gama zdarzeń losowych może być bardziej atrakcyjna, to decyzję o kupie danego ubezpieczenia należy podejmować świadomie i wybrać tylko te opcje, które są najbardziej pożądane i prawdopodobne. Ubezpieczyciele często proponują prawie dokładnie te same produkty w różnych cenach, licząc na nieuwagę klienta. Warto dokładnie przeanalizować, jakie świadczenia można otrzymać w konkretnych wypadkach - czy częściowe pokrycie rat, czy może całkowite oraz w jakiej ilości.

Zakres ubezpieczenia

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów ubezpieczeń (w przypadku utraty życia i zdrowia, a nawet pracy). Im większy pakiet sytuacji zostanie wybrany, tym ochrona jest większa. Trzeba być jednak świadomym, że miesięczne koszty również będą znacznie wyższe. Stąd niezwykle ważna jest dokładna analiza indywidualnych potrzeb klienta i ocena ryzyka. Niektóre świadczenia mogą być bardzo przydatne, podczas gdy inne praktycznie nigdy nie zostaną wykorzystane. Warto również dokładnie zapoznać się z umową ubezpieczenia dotyczącą warunków ochrony oraz czasu karencji wejścia dokumentu w życie. Bardzo często stosuje się miesięczny okres karencji, podczas którego ubezpieczenie nie obowiązuje. Wykupywanie więc produktu z myślą o zwolnieniu z pracy za tydzień, nie ma sensu. Podobnie jest również z ubezpieczeniami na życie i zdrowie. Często istnieją klauzule, które mówią o niewypłaceniu świadczenia w przypadku, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu, narkotyków lub chociażby trenuje zawodowo sport, a wypadek zdarzył się w trakcie treningu.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam