Policja wykryła nowe oszustwa z nakładkami na bankomaty

2014-09-12 15:14:25

Osoby korzystające z kart płatniczych i dokonujące wypłat pieniędzy z bankomatów muszą zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo całej transakcji i zagrożenia wynikające ze skimmingu.

Nie jest tajemnicą, że korzystanie z kart płatniczych niesie za sobą ryzyko utraty danych, a w konsekwencji środków znajdujących się na koncie. Jednym z najpowszechniejszych przestępstw tego rodzaju jest tzw. skimming, czyli nielegalne zdobycie danych karty, znajdujących się przede wszystkim na pasku magnetycznym.

Proces całego działania, szczególnie w przypadku oszustw z wykorzystaniem bankomatów, wydaje się być podobny. Na samym bankomacie montowane są odpowiednie urządzenia odczytujące dane z karty i kod PIN wprowadzany na klawiaturze. Następnie dane te służą do stworzenia duplikatu karty, która zachowuje się identycznie jak oryginał i pobiera pieniądze z konta niczego niespodziewającego się człowieka.

W ostatnim czasie na terenie Krakowa zatrzymano obywatela Rumunii, który zajmował się skimmingiem. Cała sytuacja zwróciła szczególną uwagę policji, gdyż skimmer wykorzystywał niespotykane do tej pory nakładki na bankomaty. Były one wyposażone w czytnik kart, kamery do obserwacji wpisywanego numeru PIN i klawiaturę przechwytującą podawany numer. Sposób montażu nakładki sprawiał, iż jej wykrycie było praktycznie niemożliwe przez zwyczajnych użytkowników. Dopiero kolejne napływające zgłoszenia osób poszkodowanych pozwoliły dotrzeć policji do podejrzanych bankomatów i złapać skimmera na gorącym uczynku. Oczywiście grożą mu z tego powodu surowe konsekwencje (nawet 25 lat pozbawienia wolności), jednak najważniejsze dla nas, jako osób narażonych na tego typu ataki powinno być znaczne wyczulenie ostrożności.

Nowa metoda montażu urządzeń do skimmingu sprawia, że rozpoznanie podejrzanego urządzenia jest niezwykle trudne, jednak nie niemożliwe. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o zasłanianiu ręką klawiatury podczas wpisywania numeru PIN. Zagrożeniem w tym przypadku może być nie tylko osoba obserwująca nas z mniejszej lub większej odległości, ale przede wszystkim kamery zamontowane na urządzeniu. Warto również obserwować wygląd samego urządzenia i w przypadku pojawienia się na nim kolejnych elementów, zgłoszenie całej sprawy do banku lub sieci bankomatów.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam