Nie bój się zmiany konta osobistego

2014-07-28 17:00:17

Oferta rynkowa kont osobistych bardzo szybko się zmienia. Banki wprowadzają co rusz nowe ROR-y, zmieniając warunki obsługi dotychczasowych, co wymusza lub zachęca klientów do zmiany konta. Jak to zrobić?

Konto osobiste w banku, zwane również ROR-em, to znakomity sposób na przechowywanie pieniędzy. Rachunek bankowy służy nie tylko zarządzaniu wydatkami, ale umożliwia również korzystanie z szeregu innych funkcji, takich jak choćby dokonywanie przelewów wewnętrznych (do tego samego banku) lub zewnętrznych (do innych banków).

W tej chwili konto osobiste posiada niemal każdy dorosły Polak, ponieważ jest niezbędne do praktycznego i efektywnego poruszania się we współczesnym świecie. Bez konta osobistego nie sposób załatwić wielu spraw, a czasami nawet nie da się bez niego otrzymać wynagrodzenia z tytułu pracy. Mimo że z czasem warunki konta, które założyliśmy już dawon temu przestają być atrakcyjne wobec aktualnej oferty, to często nie chcemy zmieniać posiadanego rachunku.

Dlaczego tak bardzo opieramy się przed zmianami w tym zakresie? Wielu osobom wydaje się, że zmiana konta z jednego banku do drugiego będzie zbyt skomplikowana. Praktyka pokazuje, że jest jednak zupełnie inaczej. Konto możemy przenieść do innego banku szybko i bez najmniejszych problemów. Nasz dotychczasowy bank nie będzie nam robić trudności, a cała procedura potrwa bardzo krótko.

Dlaczego warto zmieniać konta? Podstawową korzyścią są możliwe oszczędności i zwiększenie dostępnych funkcjonalności ROR-u. Rachunki osobiste mają różne parametry. Dotyczą one takich aspektów jak koszt prowadzenia, koszt posiadania karty debetowej, koszty przelewów czy koszty związane z wypłatą środków z bankomatów nienależących do banku. Z perspektywy klienta najważniejszą kwestią jest wybranie dla siebie takiego konta osobistego, które oferuje najlepsze zestawienie tych usług. W końcu nie ma większego sensu posiadać konto bankowe, które wiąże się z dodatkowymi opłatami, które w innym banku nie miały by miejsca.

Krótko mówiąc, zmiana konta osobistego jest procesem naprawdę szybkim i krótkotrwały. Procedury są uproszczone do maksimum tak, aby klient mógł jak najszybciej to zrobić. Wystarczy udać się do banku, do którego chcemy przenieść rachunek i tam złożyć dyspozycję przeniesienia konta. Nie ma powodu również do obaw związanych z bezpieczeństwem naszych pieniędzy podczas przenoszenia rachunku, gdyż cały system jest w pełni kontrolowany.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam