Ile za przelew zlecony na infolinii banku?

2014-09-08 15:49:22

Klienci banków mają wiele możliwości w kwestii obsługi konta. Jedną z nich jest zlecanie przelewu przez infolinię banku. Czy taka usługa się opłaca i, przede wszystkim, ile kosztuje?

Większość osób posiadających rachunek bankowy nie wyobraża sobie innej formy dokonywania przelewów lub opłacania rachunków, niż przez skorzystanie z bankowości internetowej. Obecnie taka usługa wydaje się najwygodniejsza i najtańsza, ponieważ trudno znaleźć bank i ofertę konta, w której przelew internetowy będzie wiązał się z opłatami. Nie zmienia to jednak faktu, iż ciągle istnieje duża grupa osób z różnych względów unikających korzystania z Internetu. Zazwyczaj są to osoby starsze, które nie miały okazji poznać najnowszych technologii, przez co też pozostają w stosunku do niech nieufni. Jest to jak najbardziej zrozumiałe zjawisko, co potwierdzają choćby oferty banków. Posiadacze rachunków osobistych z pewnością w tabeli opłat i prowizji znajdą bowiem kilka form wykonywania przelewów: przez Internet, telefon lub w placówce banku. Szczególnie interesujące wydaje się być drugie rozwiązanie.

Przelewy przez telefon to szansa dla wielu osób na szybkie i komfortowe uregulowanie rachunków, czy przekazanie środków na inne konto. Starsze osoby często decydują się na zlecenie przelewu w placówce, co w większości przypadków wiąże się z naliczeniem wysokich opłat. Przelewy zlecane na infolinii banku są tańsze, a czasami nawet darmowe.

Standardowe konta bankowe rzadko oferują swoim klientom bezpłatną możliwość wykonywania przelewów metodą inną niż przez bankowość internetową. Przykładem może być Alior Bank, który dla Konta Rozsądnego wycenił koszt zlecenia przelewu w placówce na 6 zł. Takie samo zlecenie, jednak złożone za pomocą infolinii, będzie kosztowało 5 zł. Jeśli jednak wkalkulujemy w to także konieczność dotarcia do oddziału banku, czyli np. koszt paliwa lub biletu, to opłata wzrośnie, a my sami dodatkowo stracimy dużo czasu. Przelew telefoniczny będzie po prostu wygodniejszy.

Co więcej, na rynku znaleźć można też oferty kont, w przypadku których zlecenia przelewów w dowolnej formie będą bezpłatne. Aby nie szukać daleko, sam Alior Bank oferuje posiadaczom Konta Wyższej Jakości taką możliwość. Brak zaufania do rozwiązań internetowych nie musi zmniejszać naszego komfortu, a jednocześnie wciąż może być formą oszczędności.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam