Przelew internetowy czy w oddziale?

2014-07-29 12:23:04

Przelew przelewowi nierówny - przynajmniej w kwestii opłat. To, że większość banków nie pobiera żadnych opłat (lub pobiera niewielkie) za przelewy zlecane drogą internetową przez bankowość elektroniczną lub mobilną, stało się już standardem. Co innego jednak, gdy mowa o przelewach zlecanych w oddziale - pracownikowi banku. Te potrafią być zdecydowanie droższe.

Przelew internetowy i przelew w oddziale to dwie możliwości, które stoją przed konsumentami usług bankowych. Obie opcje mają swoich zwolenników. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, która z nich jest jednak lepsza.

Przelewy w oddziale to tradycyjna forma realizacji wpłat finansowych. Wykonuje się je w placówkach banków. Najczęściej polega to na wypełnieniu odpowiedniego druku z numerem konta banku, do którego chcemy wysłać przelew. Przelewy tego typu mają takie atuty jak pełna kontrola nad całym procesem oraz fizyczny kontakt z kasjerem, co daje pewność, że przelew zostanie zrealizowany. Tego rodzaju przelewy realizuje wciąż bardzo dużo osób, choć mają one wady. Wśród tych wad są oczywiście ograniczenia czasowe, ponieważ jesteśmy skazani na wykonanie przelewów w czasie pracy placówki banku. Co więcej, trzeba dodać tu kolejki i na koniec największą wadę, czyli dość spore koszty prowizji. Kształtują się one na poziomie od 5 do nawet 20 zł.

Alternatywa dla przelewów w oddziale to przelewy internetowe. Realizujemy je z naszego konta bankowości internetowej. Takie przelewy możemy wykonać z domu, a jedynym warunkiem jest zalogowanie się na konto. Przelewy dają ogromną elastyczność czasową i na dodatek są w większości banków darmowe. Wśród wad przelewów internetowych na pewno trzeba wymienić wciąż żywe obawy związane z ich bezpieczeństwem. Oprócz tego taka forma realizacji przelewu stwarza problemy dla osób, które nie mają doświadczenia z obsługiwaniem komputerów i Internetu. Mowa tu przede wszystkim o starszych klientach banków.   

Zastanawiając się nad tym, która opcja jest lepsza, trudno wskazać jednoznacznego zwycięzcę. Dla młodych ludzi, dla których Internet jest naturalnym środowiskiem, przelew internetowy to jedyne sensowne rozwiązanie. Jest szybki, wygodny i - co istotne - daje darmową możliwość realizacji transakcji. Osoby starsze, które nie mają za sobą bagażu internetowych doświadczeń, już nie mają tak prostego wyboru. Z jednej strony przelewy online to zero kosztów i opcja realizacji przelewu o każdej porze, co jest ważne zwłaszcza, gdy przypomnimy sobie o zaległym rachunku późnym wieczorem. Z drugiej strony brak obycia z Internetem wciąż stanowi dość istotną barierę. Wszystko wskazuje jednak, że przelewy Internet w tej rywalizacji prędzej czy później wygrają.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam