Karta EKUZ lepsza niż ubezpieczenie turystyczne?

2014-08-26 13:12:41

Wielu Polaków wyruszających na zagraniczne wakacje nie do końca zastanawia się, jak będzie wyglądała kwestia ich leczenia w obcym kraju, w razie wypadku lub zachorowania. O szczegóły warto zadbać jeszcze przed wyjazdem.

Jako obywatele Polski płacimy składki ubezpieczeniowe w Narodowym Funduszu Zdrowia, który mimo oczywistych wad, gwarantuje nam także dostęp do całodobowej opieki medycznej. Wiele osób, przyzwyczajonych do takiego stanu rzeczy, sądzi, że identycznie będziemy traktowani w każdym innym kraju. Niestety realia mogą okazać się brutalne.

Przede wszystkim, przed wyjazdem zagranicznym warto rozważyć dwie kwestie – kartę EKUZ i polisę ubezpieczenia turystycznego. Pierwsze rozwiązanie, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to opcja bezpłatna, związana z naszą przynależnością do Unii Europejskiej i państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Aby ją uzyskać, wystarczy udać się do oddziału wojewódzkiego lub delegatury NFZ właściwej dla miejsca zamieszkania. Kartę otrzymamy od ręki, dzięki czemu nie musimy tracić czasu na składanie stosu wniosków i długie oczekiwania.

Głównym atutem karty EKUZ jest możliwość korzystania z publicznej służby zdrowia danego kraju na warunkach, na jakich korzystają z niej obywatele danego kraju. Z jednej strony jest to zaleta, z drugiej jednak pewna pułapka. Okazuje się bowiem, że w zależności od kraju, zasady funkcjonowania publicznej służby zdrowia mogą znacznie różnić się między sobą. Np. w Niemczech będziemy musieli pokryć koszty hospitalizacji, we Francji dopłacić 20 proc. kosztów związanych z naszym leczeniem, a w Hiszpanii nie skorzystamy z darmowych usług stomatologicznych. Zdarza się też, że darmowa opieka obowiązuje tylko w danych godzinach, a np. po godzinie 18 będziemy traktowani jako pacjenci prywatni. Mimo wszystko posiadanie EKUZ powinno być jedną z najważniejszych kwestii, które musimy dopilnować przed wyjazdem.

Problem pojawia się w przypadku poważniejszych wypadków, gdy konieczne może być przetransportowanie nas do kraju. W takich sytuacjach koszt jest ogromny, a opieka publiczna go nie pokryje. Jedynym rozwiązaniem jest wcześniejszy zakup ubezpieczenia turystycznego w odpowiednim zakresie. Na początku powinniśmy więc dowiedzieć się, jak funkcjonuje służba zdrowia w kraju, do którego się udajemy, a następnie uzupełnić zakres oferowanej opieki przez ubezpieczenie turystyczne.

Marzena Kazbieruk