Jak wybrać tanie konto firmowe? Poradnik przedsiębiorcy

2014-08-07 15:34:47

Przedsiębiorcy myślący o otwarciu konta firmowego stoją przed nie lada wyzwaniem. Jak wybrać najlepsze konto w gąszczu tylu ofert?

Przepisy prawne nakładają na przedsiębiorców obowiązek posiadania konta firmowego. Można go ominąć tylko wtedy, kiedy nasza działalność gospodarcza ma charakter jednoosobowy. Propozycji kont firmowych na rynku jest bardzo dużo i przedsiębiorca czasami może zadawać sobie pytanie, na którą ofertę tak naprawdę warto postawić.

Wybieranie właściwego konta firmowego zacząć należy od zwrócenia uwagi na podstawowe koszty. Mamy tu na myśli przede wszystkim opłaty za otwarcie rachunku i jego prowadzenie. Przywiązywanie uwagi do takich kwestii liczy się zwłaszcza w przypadku małych firm, które muszą uważać na wszystkie wydatki. Kwestia kosztów przy koncie firmowym jest istotna, gdyż próba ominięcia opłat może oznaczać konieczność przestrzegania ustalonych z góry przez bank terminów oraz kwot. W tym miejscu należy więc wykazać się dużą przenikliwością.

Kolejny element, na który przedsiębiorca winien zwrócić uwagę, to ceny przelewów. Najlepiej stawiać na takie banki, które zapewniają dostęp do bardzo dużej liczby darmowych przelewów. Dotyczy to również przelewów do takich instytucji jak ZUS czy urząd skarbowy. Jeśli nasza firma realizuje wiele przelewów w ciągu miesiąca, to opcja darmowych transakcji może okazać się bardzo pożądana z perspektywy finansowej.

Przy wybieraniu konta firmowego warto zwrócić uwagę na rodzaj oferowanej przez bank karty płatniczej do rachunku. W tym miejscu trzeba jednak pamiętać o kwestii kosztów obsługi kart czy też kosztów wypłat z bankomatów. Dla firm niebagatelne znaczenie będzie mieć także fakt, iż wiele banków, oferując konta firmowe, daje dostęp do preferencyjnych kredytów. W takiej sytuacji warto się zastanowić, czy nie lepiej ponieść większe koszty obsługi rachunku, ale tym samym dać sobie furtkę do lepszego kredytu.

Współczesne konto firmowe nie może oczywiście obyć się bez opcji bankowości internetowej. Możliwość wykonywania transakcji z biura to w tej chwili standard. Wybierając więc konto dla nas, należy już na początku sprawdzić, jak duże możliwości mamy w tej materii. Oczywiście równie ważna jest kwestia bezpieczeństwa. Jak widać, parametrów, na które należy zwracać uwagę, zakładając rachunek bankowy dla firmy, jest wiele, jednak równie wiele jest na polskim rynku bankowym atrakcyjnych ofert tego typu rachunków.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam