Nie przepłacaj za konto firmowe

2014-08-13 18:10:30

Konto firmowe można w tej chwili założyć na naprawdę korzystnych warunkach.

Firmy działające w Polsce mają obowiązek posiadania kont firmowych. Możemy się bez niego obyć tylko wtedy, gdy działamy jako firma jednoosobowa. Wybór propozycji dostępnych na rynku jest bardzo bogaty i można śmiało stwierdzić, że polscy przedsiębiorcy nie mają co narzekać na atrakcyjność oferty bankowej.

To, że propozycji bankowych pod względem rachunków dla przedsiębiorców jest dużo nie oznacza, że będzie łatwo wybrać właściwe konto dla własnej firmy. W sytuacji takiego bogactwa opcji i możliwości, najlepszym rozwiązaniem bezsprzecznie wydaje się wybranie optymalnego rachunku do swoich potrzeb. Na co zwrócić uwagę? Po pierwsze, należy sprawdzić, czy założenie i prowadzenie konta firmowego będzie związane z kosztami. Jeśli bank życzy sobie za te czynności prowizji, to może warto jest lepiej spojrzeć na inne (darmowe) oferty.

Kolejną kwestią, jaką należy mieć na uwadze, są przelewy. Wiadomo, że konto firmowe służy przede wszystkim do wykonywania różnego rodzaju transakcji i płatności. W tej sytuacji kluczem jest posiadanie odpowiednio tanich przelewów, bo inaczej takie transakcje mogą nas miesięcznie sporo kosztować. Ten parametr jest ważny zwłaszcza przy firmach, które często korzystają z przelewów. Dobrze jest też sprawdzić, czy przelewy do urzędu skarbowego i ZUS-u są traktowane przez nasz bank tak samo.

Z przelewami wiąże się oczywiście opcja bankowości internetowej. Najlepiej byłoby, gdyby nasze konto dawało nam możliwość realizacji płatności bez wychodzenia z domu. Dobrze zaprojektowany serwis internetowy to podstawa we współczesnym biznesie.

Na naszą ocenę dostępnych kont firmowych wpływ winna mieć także użyteczność i cena kart płatniczych. W tym przypadku najważniejszy jest miesięczny koszt użytkowania karty i warunki, które musi spełnić przedsiębiorca, by tej prowizji uniknąć.

Bogactwo oferty sprawia, że często firma stoi przed trudnym wyborem: czy wybrać prawie darmowe konto, czy może postawić na trochę droższe, ale takie, które umożliwia dostęp do preferencyjnych kredytów. Ostateczna decyzja będzie zależeć od naszych oczekiwań, a także od indywidualnych potrzeb firmowych.

Krótko mówiąc, przy wybieraniu kont firmowych przedsiębiorca wybierze najlepiej, stawiając na taki produkt, który zapewni mu najmniejsze wydatki i największą elastyczność.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam