Zrób porządki w finansach - ustaw zlecenia stałe

2014-08-13 14:25:59

Dbanie o finanse osobiste zaczyna się od małych kroków, np. od ustawienia zleceń stałych.

Finanse osobiste to wyzwanie i odpowiedzialność dla każdego. Można powiedzieć śmiało, że nic nie jest nam bliższe niż nasz własny budżet. To zaś oznacza, że należy mu się taka sama troska, jak innym istotnym elementom naszego życia.

Jeśli zaniedbamy nasz budżet domowy, to bardzo łatwo popadniemy w finansowe tarapaty. Jest to kwestia stosunkowo oczywista i doświadczana przez wiele osób. Zwykle takie zaniedbania kończą się koniecznością wzięcia kredytu lub pożyczki gotówkowej. Od tego zaś dla wielu osób niedaleka droga do pogłębiania problemów finansowych. Jak poradzić sobie z takimi trudnościami, zanim jeszcze staną się one przytłaczające?

Pierwszym krokiem jest zrobienie porządku w naszych finansach. Jako porządek rozumiemy, przede wszystkim, dokładne ocenienie naszych miesięcznych przychodów i wydatków. Jeśli okażą się one wyższe, niż myśleliśmy, to znaczy, że do tej pory nie mieliśmy kontroli nad naszym budżetem. Nie ma co jednak przejmować się tą sytuacją i wystarczy zacząć efektywnie działać. Najlepiej rozpocząć od ustawienia zleceń stałych. Dlaczego to takie ważne? Zlecenia stałe to nasze obowiązkowe wydatki, np. opłaty za mieszkanie, prąd, gaz lub telefon. Praktycznie każde konto osobiste daje nam możliwość korzystania z takich zleceń. Ustawiamy poprzez bankowość elektroniczną, jeśli mamy dostęp do naszego konta osobistego przez Internet, lub w oddziale naszego banku. Kilka kliknięć lub parę chwil poświęconych na osobisty kontakt z doradcą w banku sprawi, że pieniądze będą przelewane automatycznie bez naszej ingerencji. W efekcie możemy przestać myśleć o nadchodzących terminach płatności i nigdy nie zapomnimy o zapłaceniu za rachunki na czas. Oprócz tego, że dzięki takim zleceniom stałym będziemy mieć porządek w finansach, to jeszcze uda nam się uniknąć płacenia niepotrzebnie odsetek za nasze opóźnienia w regulowaniu rachunków.

Jeśli ustawimy sobie zlecenia stałe, to będzie nam też zdecydowanie łatwiej zarządzać resztą naszego budżetu. Taki prosty krok pozwoli nam wyraźniej dostrzec to, jakimi środkami dokładnie dysponujemy w ciągu miesiąca. W efekcie dużo łatwiejsze stanie się kontrolowanie innych aspektów naszego budżetu.

Podsumowując, stałe zlecenia na opłaty miesięczne to świetny pomysł na zrobienie kroku w stronę efektywnego zarządzania domowym budżetem. Takie proste działanie da nam asumpt do kolejnych kroków i sprawi, że za kilka miesięcy nie poznamy siebie z przeszłości.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam