Bankowość mobilna wyprze internetową?

2014-07-22 11:24:22

Nowe rozwiązanie technologiczne wpływają na komfort korzystania z usług bankowych. Na tym polu wiele do powiedzenia ma bankowość mobilna, która powoli zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Kto wie, może niedługo stanie się popularniejsza niż bankowość internetowa?

Obecnie ogromną popularnością cieszy się bankowość internetowa, która daje klientom banku możliwość swobodnego zarządzania kontem i innymi produktami bez konieczności wychodzenia z domu. Co więcej, powstają nawet banki, które rezygnują z tradycyjnych, stacjonarnych oddziałów, koncentrując się tylko na usługach wirtualnych. Na rynek coraz śmielej zaczynają jednak wchodzić usługi mobilne, z których możemy skorzystać bezpośrednio z telefonu posiadającego dostęp do Internetu. Czy jednak bankowość mobilna ma realne szanse na wyparcie internetowej?

Podstawową barierą stojącą przed bankowością mobilną jest strach użytkowników smartfonów i telefonów komórkowych przed utratą danych, a co za tym idzie – środków z konta. Jak przekonują jednak specjaliści, zabezpieczenia usług mobilnych są takie same jak bankowości internetowych i nie ma znaczenia, czy logujemy się na swoje konto za pośrednictwem komputera czy smartfona. Co więcej, dedykowane aplikacje dodatkowo zwiększają to bezpieczeństwo, przez co można nawet stwierdzić, że mobilna bankowość ma przewagę nad elektroniczną.

Kolejna kwestia to zakres usług świadczonych poprzez bankowość mobilną. Owszem, zdarza się, że te są mocno okrojone w przypadku aplikacji stworzonych przez niektóre banki, jednak można spotkać się coraz częściej z sytuacjami, w których oferta mobilna jest nawet szersza od tradycyjnej, a często też korzystniejsza, czego przykładem są wysoko oprocentowane lokaty mobilne. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko zmierza jednak do wyrównania możliwości tradycyjnej bankowości z jej mobilną wersją.

Jeśli połączymy bezpieczeństwo, szeroką ofertę i komfort korzystania z bankowości mobilnej, a do tego weźmiemy pod uwagę fakt, że telefon coraz częściej może zastępować nie tylko gotówkę, ale i karty płatnicze, łatwo stwierdzić, że przed bankowością mobilną otwierają się niezwykle szerokie horyzonty. Ma to również ogromne znaczenie dla samych banków, które mogą łatwiej docierać do swoich klientów i proponować im rozwiązania szyte na miarę.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam