Czytaj regulaminy kart kredytowych - unikniesz niespodzianek

2014-07-25 09:57:12

Karta kredytowa może być doskonałą pomocą w kontrolowaniu wydatków, ale może też stać się powodem pojawienia się wysokiego zadłużenia. Często, niestety, przez brak wiedzy użytkownika karty o zasadach jej funkcjonowania.

Jeszcze kilka lat temu dostęp do kart kredytowych był dość mocno utrudniony i nie każdy mógł sobie pozwolić na taki luksus. Obecnie sytuacja zmieniła się diametralnie i karty kredytowe, obok debetowych, są wykorzystywane powszechnie i przez coraz większą liczbę osób. Niestety karty kredytowe rządzą się swoimi prawami i niedoświadczona osoba może narazić się na duże nieprzyjemności w przypadku nieumiejętnego korzystania z nich. W tym przypadku doświadczenie i praktyczne umiejętności schodzą na drugi plan, ale liczy się przede wszystkim wiedza wyciągnięta z rzetelnego czytania regulaminów.

Regulaminy dotyczące przyznawania i użytkowania kart kredytowych z pewnością nie są najciekawszą lekturą, jednak tylko w ten sposób poznamy wszystkie tajniki związane z ich użytkowaniem. Nawet jeśli już wcześniej mieliśmy do czynienia z tego typu kartą płatniczą, to po uzyskaniu innej, w innym banku, zdecydowanie warto poznać różnice w ich działaniu, dotyczące choćby zasady obliczania okresu bezodsetkowego i naliczania ewentualnych dodatkowych opłat związanych z różnymi typami transakcji.  

Nieumiejętne korzystanie z kart kredytowych z pewnością będzie wiązało się z wysokimi kosztami. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na długość okresu rozliczeniowego i bezodsetkowego. Ich znajomość, a także regularna i rzetelna spłata wykorzystanego limitu, powinny uchronić nas przed kosztami. Musimy również znać zakres możliwości, jakie daje karta kredytowa. Oczywiście można wykonywać nią transakcje bezgotówkowe i gotówkowe, jednak w przypadku tych drugich musimy liczyć się z natychmiastowym naliczeniem odsetek (wyjątkiem najnowsza karta kredytowa Banku Millennium). Co więcej, może się też okazać, że dany bank będzie wymagał od nas wykonywania określonej ilości miesięcznych lub rocznych transakcji. Jeśli nie spełnimy tego warunku, również zostaniemy obciążeni dodatkowymi opłatami.

Regulaminy mogą różnić się w zależności od banków, dlatego trzeba poświęcać im szczególną uwagę także po zmianie karty. Dostosowanie się do nowych warunków będzie kluczowe w kontroli domowego budżetu.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam