Niespodziewanym wydatkom na wakacjach mówimy: NIE!

2014-07-22 16:19:41

Wakacyjny urlop to czas wypoczynku. Należy jednak wystrzegać się niespodziewanych wydatków. Przed wyjazdem, zwłaszcza za granicę, warto poznać kilka tricków, które uchronią nas przed zbędną utratą pieniędzy.

Liberty Direct zleciło firmie ARC Rynek i Opinia przeprowadzenie badania „Polak na wakacjach”. Wyniki tego badania pokazują wiele ciekawych faktów na temat naszych nawyków wakacyjnych. Najbardziej interesujące dotyczą zaś kwestii niespodziewanych wydatków.

„Polak na wakacjach” to badanie zrealizowane metodą ankiet internetowych CAWI. Wykonano je na próbie 1029 osób i opublikowano w marcu. Dowiadujemy się z niego, że podróżujący Polacy bardzo mocno obawiają się tego, że wakacje będą kosztować ich więcej niż planowali. Taką obawę wyraziło aż 44 proc. ankietowanych. Jest to największy problem z perspektywy podróżującego. Jest to zrozumiałe, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż podróżowanie wymaga zaplanowania dokładnie budżetu. Niestety nie da się przewidzieć wszystkich wydatków lub sytuacji losowych. To właśnie one według respondentów mogą najczęściej stać za większymi niż planowane wydatkami.

Większe koszty wakacji mogą objawić się na różne sposoby. Zdaniem 39 proc. ankietowanych powodem może być kradzież. Taki sam odsetek badanych zwraca również uwagę na problemy ze stanem zdrowia i z jakością zakwaterowania. Ryzykiem wypadku martwi się 33 proc. badanych.

Co ciekawe, obawy, które podziela wielu respondentów nie przekładają się na zwiększenie wydatków na ubezpieczenie i ochronę w trakcie podróży. 40 proc. ankietowanych jest zdania, że kupno polisy turystycznej jest niepotrzebne. Jest to o tyle zaskakujące, że oferta polis turystycznych w naszym kraju należy do najtańszych w Europie i można zapewnić sobie ochronę już od 10 zł dziennie.  

Większość Polaków stawia na planowanie podróży z dużym wyprzedzeniem. Aż 76 proc. badanych twierdzi, że robi to co najmniej na trzy miesiące wcześniej. 37 proc. respondentów planuje z półrocznym wyprzedzeniem, z kolei tylko 8 proc. Polaków decyduje się na oferty last-minute.

Podsumowując, badanie zlecone przez Liberty Direct pokazuje, że boimy się niespodziewanych wydatków w podróży. Ich przyczyny są najczęściej losowe i niezależne od nas. Jednocześnie nie staramy się przed nimi zabezpieczyć choć mamy do dyspozycji szereg tanich polis turystycznych.

Marzena Kazbieruk