Polskie banki w Anglii

2014-07-24 08:59:55

Wiele osób emigrujących do innych krajów, w tym do Anglii, napotyka na mniejsze lub większe problemy z poradzeniem sobie z lokalnym systemem bankowości. Rozwiązaniem może być korzystanie z usług polskich banków w oddziałach zlokalizowanych za granicą.

Anglia to jeden z najczęstszych kierunków wybieranych przez polskich emigrantów. Początkowo celem takich podróży było znalezienie pracy, zazwyczaj na określony, stosunkowo krótki czas, jednak obecnie coraz więcej osób zaczyna układać sobie życie na Wyspach i nawet nie rozważa powrotu do kraju. W obu przypadkach bardzo pomocne wydaje się skorzystanie z ofert polskich banków, które działają również na terytorium Wielkiej Brytanii. I tu pojawia się problem.

Sprawdź też: Ile kosztuje wypłata z bankomatu za granicą?

Jeszcze do połowy czerwca 2012 roku Polacy mogli liczyć na ofertę PKO Banku Polskiego, który działał również w Londynie. Od tamtego czasu nasi rodacy muszą liczyć na brytyjskie banki, których oferta jednak często nie do końca odpowiada obcokrajowcom. Na szczęście w końcu pojawiło się interesujące rozwiązanie, czyli pierwszy polski bank w Anglii.

Rolę banku pełni w tym przypadku PCU-UK (Polish Credit Union in United Kingdom), a więc Polska Unia Kredytowa w Wielkiej Brytanii, która swoje usługi dedykuje społeczności polskiej zamieszkującej Wyspy. W rzeczywistości nie jest ona bankiem, a jedynie instytucją społeczną, która wykorzystuje instrumenty finansowe charakterystyczne dla banków. Unia nie jest jednocześnie nastawiona na zysk, gdyż jej głównym celem jest świadczenie odpowiednich usług dla jej członków.

Warunkiem korzystania z usług PCU-UK jest członkostwo w Stowarzyszeniu Techników Polskich (STP), które jest jednocześnie założycielem Unii. Przystąpienie do STP nie powinno być problemem, ponieważ, jak zapowiadają jej obecni członkowie, stowarzyszenie wprowadzi politykę otwartych drzwi.

Sprawdź też: Przelew zagraniczny - kiedy dotrze na konto odbiorcy?

Stworzenie PCU-UK i uzyskanie odpowiedniej licencji trwało 3 lata, a rozpoczęcie przez nią działalności powinno potrwać kolejny rok, w związku z czym organizatorzy zakładają, że prawdziwa działalność rozpocznie się wraz z początkiem 2015 roku. Unia będzie prowadziła rachunki bieżące, depozyty i rachunki kredytowe. Polscy konsumenci będą mogli dzięki temu liczyć między innymi na nisko oprocentowane, krótkookresowe pożyczki.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam