Co z popularnością bitcoinów?

2014-07-25 08:28:35

Popularność bitcoinów z roku na rok rośnie, jednak długo będziemy musieli poczekać na to, aż staną się one powszechną walutą. Anonimowość dysponentów wirtualnych pieniędzy wiąże się bowiem z niepewnością co do legalności źródła, z którego pochodzą.

Bitcoin to kryptowaluta, która z roku na rok poszerza krąg swoich odbiorców. Niedawno powstały bankomaty, które ją obsługują. Transakcje przy użyciu bitcoinów to innowacyjna metoda dokonywania płatności dla dobrze nam znanego systemu bankowego, działającego na całym świecie. Według specjalistów bitcoin będzie coraz powszechniejszy, jednak nie na tyle, aby stać się oficjalną walutą. Dzieje się tak głównie za sprawą zagrożeń, jakie się z nim łączą. Uważany jest on bowiem za idealne narzędzie do prania brudnych pieniędzy. A to wszystko dlatego, że bitcoiny możemy kupować oraz sprzedawać anonimowo.

Pomimo wielu wątpliwości odnośnie do bezpieczeństwa posługiwania się bitcoinami wiele państw pragnie przyswoić tę metodę, a w tym celu podejmuje inicjatywy mające zweryfikować osoby, które operują bitcoinami. Należy do nich na przykład konieczność podawania swoich danych osobowych. Nie jest to jednak wystarczający argument do tego, aby zachęcić kraje do uznania bitcoina jako waluty.

Omawiana kryptowaluta rodzi również inne sporne kwestie – otóż jest to pieniądz opodatkowany podatkiem dochodowym jednak większe spekulacje dotyczą popularnego podatku VAT. Nie wiadomo bowiem, skąd osoba wystawiająca fakturę w bitcoinach pochodzi, ani jak się nazywa. Właśnie z takich powodów bitcoiny budzą wątpliwości co do wprowadzenia ich do publicznego obrotu. Prawo jest niestety w tym zakresie niedoskonałe i należałoby dostosować je do nowych okoliczności. Bitcoiny nie podlegają konkretnemu emitentowi, a jego wartość rynkowa nie jest jasno sprecyzowana. Bitcoiny są wyceniane poprzez prawo podaży, a więc poddawane dużym wahaniom rynkowym. Początek bieżącego roku upłynął pod znakiem spadku wartości wirtualnej waluty. Wahania w tym zakresie są dynamiczne i poważne, co jest kolejnym spekulacyjnym punktem w dyskusji o wprowadzeniu bitcoinów. Specjaliści doceniają jednak zalety tej kryptowaluty, do których należy m.in. szybkość przekazania środków, nawet kiedy kontrahenci znajdują się w innej strefie czasowej.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam