Kruk zamiesza w długach hipotecznych Polaków?

2014-07-08 08:17:19

Dynamiczne rozwijający się w ostatnich latach rynek kredytów hipotecznych czeka teraz kolejny wstrząs. Jego przyczyną jest huczne wejście w obszar długów hipotecznych największego na polskim rynku gracza w branży windykacyjnej, jakim jest Kruk.

Kredyty hipoteczne to obok kredytów ratalnych oraz kart kredytowych najpopularniejsze zobowiązania kredytowe wśród Polaków. Dynamicznie rozwijający się w Polsce od lat sektor firm windykacyjnych nie był dotychczas mocno zaangażowany w rynek kredytów hipotecznych, ponieważ są to wierzytelności o wysokich nominałach, a pojedyncze portfele wierzytelności sprzedawane przez banki na przetargach osiągają zawrotne kwoty sprzedaży.

Pierwszą firmą, która pozwoliła sobie na wyraźne zaznaczenie swojej obecności w tym sektorze jest Kruk. Wrocławska firma windykacyjna jest niekwestionowanym liderem w swojej branży, a teraz wychodzi do tego z ofertą wykupu całych portfeli wierzytelności.

Kruk w ostatnich miesiącach od Getin Noble Banku zakupił portfel wierzytelności hipotecznych o wartości nominalnej prawie 710 mln zł. Kwota transakcji to zaledwie 230 mln zł. Dla laika kwota, jaką Kruk zapłacił za pakiet wierzytelności, wydaje się niska, należy jednak pamiętać, że banki sprzedają zazwyczaj wierzytelności wynikające z umów wypowiedzianych, przeterminowanych często o kilkanaście miesięcy do kilku lat.

Dlaczego Getin Noble Bank nie zdecydował się na samodzielną windykację wierzytelności z wykorzystaniem narzędzi, jakie daje egzekucja komornicza? Z pewnością wierzyciel pierwotny podejmował szereg działań zmierzających do odzyskania należności, jednak wiele z kredytów niespłacanych to kredyty denominowane w walucie obcej, które po wypowiedzeniu i przewalutowaniu osiągnęły wartości przewyższające kwoty, jakie można byłoby uzyskać ze sprzedaży nieruchomości będących zabezpieczeniem.

Oczywiście nie podano do publicznej wiadomości szczegółów transakcji, choć z pewnością jest ona opłacalna dla obu stron, a Kruk ponownie jako pierwsza firma na rynku windykacyjnym zagospodarowuje nowy obszar, zdobywając tym samym przewagę nad innymi firmami windykacyjnymi, które po zgromadzeniu odpowiedniego finansowania będą chciały dołączyć do rywalizacji o kolejne portfele wierzytelności sprzedawane przez banki.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam