Bitcoiny z bankomatu?

2014-07-30 09:48:19

Bitcoiny to wirtualna waluta, która nie jest nadzorowana przez żaden kraj, a przez prawo podaży i popytu na giełdzie. Kilka miesięcy temu polską premierę miało narzędzie do wymiany owej waluty.

Postawiono już w Polsce pierwszy bankomat do obsługi bitcoinów - zlokalizowany jest w Warszawie. Dotychczas bitcoiny były dostępne jedynie na giełdzie lub poprzez uaktywnienie specjalistycznych algorytmów informatycznych. W niedługim czasie ma się pojawić kilka nowych urządzeń tego typu na terenie kraju. Tak przynajmniej zapewnia producent firma Lamassu. Trudno nazwać owe urządzenia typowymi bankomatami. Bardziej przypominają one terminale wirtualnego kantoru niżeli klasyczny bankomat do pobierania gotówki.

W jaki sposób wypłacić bitcoiny?

Do wypłaty wirtualnej waluty potrzebny jest skan specjalnych fotokodów (QR). Skan musi być odzwierciedleniem naszego bitcoinowego portfela. Cała operacja według opinii producenta nie powinna zająć dłużej niż kilkanaście sekund. Urządzenie gabarytem czy funkcjonalnością bardziej podobne jest do drukarki. Znajdziemy na nim przycisk start, ekran ciekłokrystaliczny analogiczny do tego w typowych bankomatach oraz czytnik, który odpowiada za odczytywania kodów o charakterze QR. W sytuacji, kiedy chcemy dokonać zakupu bitcoinów lub chcemy kupić bitcoiny za polską walutę, wówczas na ekranie telefonu komórkowego pojawia nam się kod QR. Jest to odzwierciedlenie naszego portfela z wirtualną walutą.

Fenomen bitcoina

Bitcon jest walutą o charakterze zdecentralizowanym. Nie kontroluje i nie nadzoruje go żadna spółka ani komisja. Mechanizm kształtowania się wartości bitcoinów jest uzależniony od społeczności internetowych. Kontroluje je podaż. Na samym początku 2009 roku, kiedy weszła wirtualna waluta, można było jedynie płacić nią w Internecie. Dzisiaj coraz większe rzesze różnych punktów usługowych, jak restauracje, akceptują płatności w bitcoinach. W Warszawie istnieje 15 miejsc, które honorują płatność bitcoinami. W skali całego świata jest to jednak aż 4,5 tysiąca różnych punktów usługowych.

Pamiętajmy, że same bitcoiny podlegają dużym wahaniom kursowym. Przypominają tym nieco walutę wenezuelską lub białoruską.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam