Ubezpiecz własną działalność gospodarczą

2014-07-31 15:54:36

Własny biznes jest często jedynym pomysłem na znalezienie zatrudnienia. Niestety w natłoku czynności związanych z założeniem firmy i późniejszego jej prowadzenia przedsiębiorcy zapominają o ubezpieczeniu prowadzonej działalności gospodarczej.

Najczęściej, decydując się na założenie własnej działalności gospodarczej, przedsiębiorcy wprowadzają do firmy potrzebny sprzęt. Wartość majątku zależy od profilu działalności firmy, choć może początkowo nie jest ona zbyt wysoka. W miarę rozwoju firmy ten majątek się rozrasta i najlepiej dla przedsiębiorcy, jeżeli ten majątek ubezpieczy.

Można ubezpieczyć własną działalność gospodarczą, włączając w to wyposażenie biura. Oczywiście oferta takich ubezpieczeń jest bardzo szeroka. Różne są pakiety ubezpieczeń, konkurencja wśród ubezpieczycieli coraz bardziej się zaostrza. Dlatego przed podjęciem decyzji o ubezpieczeniu właściciele firm powinni dobrze się zastanowić i dokładnie przeanalizować ofertę ubezpieczeniową, włącznie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, i dopiero później dokonać wyboru. Tak czy inaczej własną działalność gospodarczą należy ubezpieczyć ze względu chociażby na bezpieczeństwo i ochronę w razie zaistnienia ewentualnej szkody.

Decydując się na ubezpieczenie, właściciel firmy powinien zastanowić się, co chce ubezpieczyć, dopiero wówczas może dokładnie przejrzeć i porównać oferty firm ubezpieczeniowych. Z pewnością należy wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej i to nie jest żaden kaprys, ale konieczność. Prowadząc własną działalność gospodarczą, trzeba się liczyć z wyrządzeniem szkód wynikających z szeroko pojętej odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli firma ma wykupione ubezpieczenie OC, sprawa jest rozwiązana, jeżeli nie, właściciel tej firmy będzie musiał zapłacić odszkodowanie z własnej kieszeni. Najlepiej zastanowić się nad pakietami ubezpieczeń, które oferują firmy ubezpieczeniowe. Warto poradzić się brokera ubezpieczeniowego, który nie tylko dysponuje odpowiednią wiedzą na ten temat, ale również ma wgląd do wielu ofert i potrafi właściwie dobrać ubezpieczenie do konkretnej firmy. jeżeli firma nie ma zamiaru korzystać z usług firmy brokerskiej, jej właściciel powinien dokładnie czytać OWU oraz regulaminy.

Każdy przedsiębiorca, decydując się na ubezpieczenie swojego majątku, powinien najpierw wziąć pod uwagę prowadzoną działalność: branżę i rodzaj ubezpieczenia niezbędnego dla tej branży. Mowa o tym, czy interesuje go polisa od kradzieży, zdarzeń losowych, dewastacji mienia, odpowiedzialności cywilnej lub utraconych korzyści. Być może należałoby uwzględnić wszystkie te elementy. Ważna jest również wysokość ubezpieczenia oraz wariant opłacenia składki ubezpieczenia: w całości lub w ratach.

Tomasz Słupczyński