Zalety kont walutowych

2014-08-05 14:42:48

Każde konto bankowe ma swoje zalety i wady. Jak się ma sprawa w przypadku kont walutowych?

Konta bankowe, a szczególnie konta osobiste, są jednymi z ważniejszych produktów bankowych, pomimo tego że banki twierdzą, iż nie mają z nich większych przychodów. Instytucje finansowe rywalizują ze sobą na konta osobiste, firmowe oraz walutowe, które z uwagi na emigrację naszych rodaków za granicę, stają się popularnym produktem rynku finansowego. Konta walutowe są poszukiwane nie tylko wśród polskich gastarbeiterów, ale także turystów oraz osób wyjeżdżających na studia zagraniczne. Nic więc dziwnego, że wraz z zapotrzebowaniem na konta walutowe coraz bogatsza jest ich oferta.

Korzyści płynące z użytkowania kont walutowych są ogólnie znane. Rachunki tego typu zakładane są zazwyczaj w przypadku stałej współpracy przedsiębiorstwa z kontrahentem zagranicznym, jeśli firma ma swoje filie za granicą i we wszystkich pozostałych sytuacjach, jeżeli często przelewane są pieniądze za granicę i odwrotnie – zza granicy do Polski. Popularność omawianych rachunków wywodzi się z tego, że konta walutowe pozwalają uniknąć nawet kilkukrotnego przewalutowania gotówki. Jeżeli ktoś ma konto walutowe w euro i często przekazuje pieniądze z kraju Unii Europejskiej i odwrotnie, z konta w Polsce na konta zagraniczne, nie musi się obawiać, że kwota, jaka dotrze na rachunek docelowy, będzie pomniejszona o spory koszt operacji przewalutowania.

Należy też pamiętać, że wybierając jak najkorzystniejsze konto bankowe, trzeba zwracać uwagę nie tylko na opłatę za prowadzenie rachunku, ale także na ceny przelewów zagranicznych. Powinno się więc wybierać takie banki, które nie wymagają zbyt wielu pośredników między nadawcą a adresatem przelewu. Decydując się na konto walutowe, należy wszystko dokładnie sprawdzić i oszacować potencjalne koszty.

Nie ulega wątpliwości, że coraz więcej Polaków wyjeżdża na zagraniczne urlopy. Po co narażać się na zbędne wydatki, w tym koszty przewalutowań? Dysponując kontem walutowym, nie trzeba się martwić o to, że zostanie się oszukanym. Oczywiście nie należy z góry zakładać, że za granicą wszyscy oszukują, ale takie rzeczy mimo wszystko się zdarzają i warto się ubezpieczyć. Omawiane rozwiązanie jest szczególnie opłacalne, jeżeli ktoś często wyjeżdża za granicę lub tymczasowo tam przebywa – pracuje, uczy się. Jak już wspomniano, oferta kont walutowych jest coraz bogatsza, banki zaczynają rywalizować również na konta walutowe, więc istnieje duża szansa na znalezienie produktu odpowiadającego naszym wymaganiom.

Marzena Kazbieruk