Ile kosztuje konto walutowe?

2014-07-18 14:07:29

Konto walutowe służy do przeprowadzania rozliczeń w innej walucie niż złotówki. Większość banków umożliwia założenie takiego rachunku w następujących walutach: euro, dolar amerykański, funt brytyjski oraz frank szwajcarski. Czy tego typu konta są darmowe?

Konto prowadzone w obcej walucie jest obecnie standardową usługą banków. Samo założenie rachunku walutowego nie wymaga od klienta spełnienia skomplikowanych procedur. W wielu bankach można założyć konto walutowe przez Internet. W zależności od instytucji finansowej konto walutowe może być bezpłatne, ale niekoniecznie. Jedynie rachunki walutowe zakładane do kredytów hipotecznych muszą być bezpłatne, bowiem taka zasada wynika z ustawy antyspreadowej.

Opłaty za konto a karta debetowa

Najczęściej banki nie wymagają opłat za konto walutowe. Przykładem jest Meritum Bank, który nie pobiera prowizji za użytkowanie konta w euro i karty debetowej do tegoż rachunku. W Alior Banku opłata za kartę debetową do konta walutowego wynosi 5 zł. Karta to oczywiście narzędzie opcjonalne, jednakże przydaje się chociażby w trakcie podróży. Kwestia wypłat środków z bankomatów zależy od banku. W wielu przypadkach jednak pozostają darmowe.

Koszt przelewów walutowych

W zakresie przelewów sprawa opłat staje się poważniejsza. Jeśli klient planuje dokonanie przelewu walutowego, powinien wcześniej zapytać o jego koszt. Przelewy w obcej walucie są bowiem zdecydowanie droższe niż tradycyjne. Cena osiąga nawet kilkaset złotych za przelew SEPA. Przelewy walutowe w obrębie Unii Europejskiej nie są tak drogie, to koszt rzędu kilkunastu złotych. Konto walutowe służy jednak wielu osobom także do samego przetrzymywania gotówki. W takich okolicznościach euro lub franki mogą czekać na lepsze dni pod względem kursu, wówczas lepiej jednak wybrać dobrze oprocentowaną lokatę.

Marzena Kazbieruk