Komornik łatwiej ściągnie długi z hipoteki

2014-07-09 15:16:39

Od 1 lipca br. komornik sprawniej może ściągać długi z hipoteki, ponieważ ma łatwiejszy dostęp do ksiąg wieczystych. Określone instytucje, w tym komornicza, mogą wyszukiwać księgi wieczyste nawet według samego nazwiska właściciela nieruchomości.

Początkowo, aby sięgnąć po wypis z ksiąg wieczystych, należało udać się do wydziału ksiąg wieczystych sądu, złożyć tam wniosek i po uiszczeniu odpowiedniej opłaty otrzymać potrzebny dokument. Cztery lata temu umożliwiono dostęp do ksiąg wieczystych przez Internet, ale tylko do przeglądania ksiąg. Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych znacznie ułatwia działania także osobom funkcjonującym na rynku nieruchomości. Na czym to ułatwienie polega?

Obecnie można przez Internet złożyć wniosek o odpis lub zaświadczenie z ksiąg wieczystych, a pobrany tym sposobem dokument będzie miał taką samą moc prawną jak papierowy. Teraz już nikt nie musi udawać się osobiście po odpis z księgi wieczystej, skoro można go pobrać online. Kiedyś dostęp do ksiąg wieczystych przez Internet ograniczał się tylko do ich przeglądania, trzeba było znać numer księgi wieczystej. Po nowelizacji ustawy można otrzymać również niezbędny odpis lub zaświadczenie.

Oczekiwano, że system wejdzie w życie w ubiegłym roku, niestety sprawa przeciągnęła się jeszcze sześć miesięcy. Wreszcie zainteresowani zostali usatysfakcjonowani, nie tylko komornicy, chociaż rzeczywiście od tego czasu łatwiej im się pracuje. Nieodpłatnie można tylko przeglądać księgi wieczyste, ale już wydanie e-odpisu kosztuje 20 zł, natomiast cena e-wyciągu zależy od liczby działów, jakie klient chce otrzymać, najczęściej trzeba jednak za to zapłacić od 5 do 20 zł. Podane stawki obowiązują obecnie, co nie oznacza, że nie ulegną zmianie.

Centralna Baza Danych tworzona jest już niespełna 10 lat, jeszcze nie wszystkie dokumenty i dane zostały do niej wprowadzone. Ma to nastąpić pod koniec tego roku, ale nie ma żelaznego terminu, który wskazywałby, od kiedy można będzie w pełni korzystać ze wszystkich danych CBD. System elektronicznego dostępu do ksiąg wieczystych wspomaga wiele instytucji, w tym komorniczą. Kiedyś można było oczywiście przeglądać księgi wieczyste, ale trzeba było znać konkretny numer księgi. Od lipca tego roku uprawnione instytucje mogą wyszukiwać księgi wieczyste na podstawie adresu nieruchomości lub nazwiska jej właściciela. System z pewnością przyspieszy egzekucje długów.

Z pewnością taka baza danych jest bardzo potrzebna, na szczęście posłuży nie tylko ścigającym dłużników, ale również wielu innym osobom. Znacznie ułatwi zbieranie odpowiednich dokumentów starającym się o kredyty hipoteczne, którzy już tak długo nie będą czekać na dokumenty niezbędne dla banku i tym samym formalności związane z udzieleniem kredytu hipotecznego przez bank się skrócą. Należy tylko liczyć na to, że do końca roku wszystkie informacje znajdą się już W Centralnej Bazie Danych.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam