Koniec agresywnej sprzedaży ubezpieczeń do kredytów?

2014-07-17 16:27:14

Komisja Nadzoru Finansowego od dawna przygląda się działalności banków w sprawie ubezpieczeń kredytów. Być może już od przyszłego roku banki zaprzestaną agresywnej sprzedaży ubezpieczeń do kredytów, jeśli polisy nie będą gwarantować kredytobiorcom żadnej ochrony.

Przez lata banki narzucały klientom starającym się o kredyty bankowe polisy ubezpieczeniowe, które nie chroniły interesów kredytobiorców, ale powiększały kasy bankowe. Banki były jednocześnie pośrednikami w tym biznesie i sprzedawcami polis. Interes był intratny, ale w żaden sposób nie zapewniał kredytobiorcom ochrony. Banki oczywiście dążyły do sprzedaży jak najtańszych polis, ale ich jakość można śmiało poddać w wątpliwość. 

Rekomendacja U

Obecnie agresywna sprzedaż polis ubezpieczeniowych dobiega końca, ponieważ ma wejść w życie Rekomendacja U Komisji Nadzoru Finansowego, aby ukrócić ten proceder. Szkoda tylko, że tak późno, bowiem wielu inwestorów poniosło straty. Wszystko wskazuje na to, że biznes bankowy w zakresie ubezpieczenia kredytów zbliża się ku końcowi. Rekomendacja U zacznie wymagać, aby informacja na temat ubezpieczeń była pełniejsza, aby klienci bankowi wiedzieli, za co płacą i jaka jest ich ochrona.

Indywidualny wybór kredytobiorcy

Od wejścia w życie Rekomendacji U banki będą zmuszone do precyzyjnego informowania o rodzaju ubezpieczenia i ochronie dla kredytobiorcy. Po drugie, banki powinny dokładnie zweryfikować poziom wiedzy pracowników sprzedających ubezpieczenia oraz zasady ich wynagrodzenia, aby nie tylko liczba sprzedanych polis decydowała o jego wysokości. Ponadto każdy klient sam będzie mógł wybrać ubezpieczyciela i ubezpieczenie z racji tego, że najważniejszy dla kredytobiorcy powinien być zakres ubezpieczenia i dlatego ma prawo wybrać ubezpieczenie nawet spoza banku. Poza tym nawet jeżeli to bank będzie wybierać ubezpieczenie, to jego prowizje mają być jawne i pozostawać pod kontrolą. To z kolei wskazuje na to, aby wysokość prowizji nie podważała zaufania klienta do tego rodzaju transakcji.

Relacja partnerska

Rozmawiając z doradcami bankowymi o ubezpieczeniach, trzeba zachować wysoką ostrożność. Często nie należy decydować się na proponowany nam kredyt z polisą, ponieważ w innych bankach ubezpieczenia kredytów nie są wymagane. Jeżeli już, to warto dokładnie przeanalizować ofertę ubezpieczeniową banków, chociaż jeszcze obecnie banki nie muszą tłumaczyć się z zawartych transakcji ubezpieczeniowych. Klienci bankowi powinni jednak już pamiętać o jednym, iż teraz nie są osamotnieni w swych problemach i mogą dyskutować z bankami. Jeżeli roszczenia klientów zostaną zlekceważone, banki narażą się na poważne konsekwencje.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam