Wybierz ubezpieczenie komunikacyjne rozsądnie

2014-07-14 15:30:29

Sama cena ubezpieczenia to nie wszystko. By uniknąć rozczarowania z warunków umowy, podczas wybierania polisy komunikacyjnej należy kierować się przede wszystkim rozsądkiem.

Wybór odpowiedniej polisy komunikacyjnej nie jest wcale tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Wśród multum ofert rynkowych czasami łatwo jest się pogubić. Wybór jest bogaty i to sprawia, że wielu klientów czuje się zdezorientowanymi. Tę sytuację potęguję jeszcze fakt, że ubezpieczenia komunikacyjne są oferowane w różnych wersjach i rodzajach.

Podstawowe polisy komunikacyjne to OC i AC. Oprócz tego do tej kategorii zaliczane są polisy assistance i Zielona Karta. Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, którą musi nabyć każdy posiadacz samochodu. Chroni ona innych uczestników ruchu w razie wypadku spowodowanego przez nas. AC, czyli autocasco, jest z kolei polisą chroniącą nas samych w razie stłuczki, kradzieży lub wypadku. Assistance to typ polisy do zadań specjalnych. Z kolei Zielona Karta jest specjalną formą ubezpieczenia wykorzystywaną przy wyjazdach autem do niektórych krajów.

Podczas wyboru ubezpieczenia najczęściej interesuje nas jego cena. Trzeba pamiętać, że rozsądny wybór nie zasadza się tylko i wyłącznie na cenie. Cena jest ważna, ale jest czynnik dużo ważniejszy od niej. Jest to zakres ochrony. Dokładne informacje o zakresie ochrony znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i to właśnie tam powinniśmy zajrzeć w pierwszej kolejności podczas wyboru polisy. W tym miejscu kluczowe jest sprawdzenie wyłączeń odpowiedzialności.

W przypadku polisy autocasco, a także assistance nie obędzie się bez dokładnego sprawdzenia pozycji, wiarygodności i wypłacalności ubezpieczyciela. To od tych parametrów zależy, czy zapewni nam on wartościową ochronę. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do OC, autocasco nie jest chronione Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym. Jeśli decydujemy się zaś na polisę assistance, to warto wiedzieć, jaki zakres terytorialny ona dokładnie obejmuje.

Zanim kupimy konkretną polisę, trzeba zwrócić uwagę na różne parametry. Wysokość składki nie jest najważniejsza. Na pierwszym miejscu znajduje się zakres ochrony i wiarygodność ubezpieczyciela. Jeśli zadbamy o te elementy i przeczytamy dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia, to na pewno uda nam się znaleźć polisę odpowiednio skrojoną do naszych potrzeb.

Ilona Maciejuk