Jak obniżyć wysokość składki AC?

2014-08-08 19:12:21

Obniżenie składki AC jest możliwe do uzyskania. Wystarczy tylko wiedzieć, co należy w tym kierunku zrobić, by osiągnąć cel - zmniejszyć koszty ubezpieczenia.

Składka autocasco to rzecz, na którą wielu klientów zakładów ubezpieczeniowych narzeka. Są zdania, że płacą zbyt dużo i starają się zawsze znaleźć jeszcze atrakcyjniejszą ofertę. Na samym początku trzeba zwrócić uwagę na to, że w polisie autocasco cena nie jest najważniejszym wyznacznikiem jakości. Dużo bardziej liczy się zakres ochrony, jaki gwarantuje umowa. Oczywiście nie oznacza to, że klient powinien godzić się na każdą proponowaną mu cenę. W praktyce można znaleźć mnóstwo atrakcyjnych rozwiązań, a sprzyja temu szczególnie wysyp zniżek dostępnych na rynku.

Wysokość składki AC najłatwiej obniżyć, korzystając z określonej zniżki. Przykładem niech będzie tu chyba najbardziej efektywne w tym względzie zwiększenie udziału własnego w szkodzie. Jeśli nasza polisa AC jest właśnie tak skonstruowana, to pokrywamy wybraną część kosztów odszkodowania z własnej kieszeni. Jednocześnie jednak nasza składka jest o wiele niższa. Jest to rozwiązanie, które nie zawsze jednak może być traktowane jako 100 proc. opłacalne.

Bardziej standardowymi przykładami zniżek są obniżki ceny autocasco z racji, że mamy za sobą bezszkodową historię jazdy, nasz samochód jest określonej marki lub dlatego, że posiada dodatkowy zestaw zabezpieczeń. Najczęściej są to systemy alarmowe. Zniżkę w zakładzie ubezpieczeniowym można dostać także z tytułu posiadanego wieku.

Na tym jednak nie koniec. Koszt naszego AC może być zmniejszony, gdy wniesiemy opłatę za nie jednorazowo, kartą kredytową lub gdy podpiszemy umowę przez Internet. Na rynku pojawiają się wciąż nowe propozycje zniżkowe. Wśród tych nowych zniżek znajdziemy choćby obniżki ceny autocasco dla rodziców, dla osób przedłużających umowę, dla tych, którzy kupują polisę na kolejny samochód lub po prostu dla osób powołujących się na znajomych posiadających już polisę w danym zakładzie ubezpieczeniowym.

Obniżyć standardową cenę polisy AC można więc na wiele sposobów. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o jednej opcji, jaką jest przeniesienie zniżki z jednej polisy na drugą. Następuje to gdy kupujemy np. OC w jednym towarzystwie ze zniżką i chcemy jednocześnie kupić polisę AC. Wtedy to zniżka z OC dotyczy także polisy AC. Takie rozwiązania sprawiają, że korzystanie z ofert zakładów ubezpieczeniowych jest coraz atrakcyjniejsze dla konsumentów.

Tomasz Słupczyński