Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC?

2014-08-14 16:08:59

Wypowiedzenie polisy OC nie jest wcale tak trudnym procesem, jak mogłoby się wydawać.

Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) to obowiązkowa polisa, którą musi posiadać każdy właściciel samochodu w Polsce. Polisa służy ochronie osób, które z naszej winy zostały poszkodowane na drodze. Z niej opłacane są np. koszty naprawy uszkodzeń samochodu w przypadku stłuczki spowodowanej przez nas.

Polisy OC są odnawiane co roku i należy je nabyć od razu po zakupie auta. Jak wygląda jednak sytuacja z ich wypowiadaniem? W jakich okolicznościach możemy to zrobić i czy samo złożenie wypowiedzenia jest skomplikowanym procesem?

Umowę OC możemy wypowiedzieć praktycznie tylko w dwóch sytuacjach. Pierwsza to moment, kiedy dobiega ona końca. Wtedy, jako jej posiadacz, stajemy przed dylematem, czy jest sens kontynuować ją w nowym roku, czy może warto kupić nową polisę OC u innego ubezpieczyciela. W tym przypadku wypowiedzenie musi nastąpić najpóźniej jeden dzień przed końcem trwania umowy. Jeśli nie dopełnimy tego terminu, to polisa zostanie nam automatycznie przedłużona na nowy rok. W takiej sytuacji wypowiedzenie wysyłamy w formie pisemnej do zakładu ubezpieczeniowego lub przekazujemy agentowi ubezpieczyciela. Formułę wypowiedzenia znajdziemy na stronach internetowych poszczególnych ubezpieczycieli.

Drugą sytuacją, w której możemy wypowiedzieć polisę OC, jest kupno samochodu. Dotyczy to przede wszystkim nabycia samochodu używanego. Jak wiemy, samochód używany ma już wykupioną polisę OC. Jako jego nowy właściciel mamy dwie możliwości: albo decydujemy się pozostać przy tej polisie, albo wypowiadamy ją i kupujemy nową. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że w przypadku kontynuowania polisy, ubezpieczyciel może nam na przykład naliczyć większą składkę, gdy oceni, że ryzyko ubezpieczeniowe się zwiększyło. Czynność składania wypowiedzenia polisy OC w drugim przypadku przebiega w taki sam sposób, jak w pierwszej sytuacji – wysyłamy umowę pocztą lub przekazujemy ją agentowi ubezpieczeniowemu.

Jak widać, wypowiedzenie polisy OC nie sprawia trudności formalnych ani praktycznych. Na rynku jest dużo ofert polis OC i czasami warto zaryzykować sprawdzenie nowego ubezpieczyciela. Takie rozwiązanie może okazać się dla nas korzystne nie tylko ze względów finansowych, ale także z racji uzyskania lepszego zakresu ochrony.

Renata Grochowska